۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی معاف از مالیات است

۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی معاف از مالیات است

زمان انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۱۸ - ۲۰:۲۷

وزیر اقتصاد با اشاره به فرار مالیاتی گفت: در بحث مالیات‌ها ما ۲۵ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم که رقم بزرگی است برای اینکه راه‌های انسداد این فرار مالیاتی را شناسایی و عملیاتی کنیم به بسیج عقلی نیاز داریم ما در حال حاضر ۴۰ درصد جی دی پی ما معاف از مالیات است باید شناسایی کنیم که این معافیت‌ها برای چه بوده است.

به گزارش روند بازار به نقل از  ایلنا، فرهاد دژپسند در نشست هم‌اندیشی با اقتصاددانان جوان با اشاره به فلسفه تشکیل این نشست گفت: برای برون رفت از شرایط موجود نیازمند بسیج فکری همگانی هستیم تا از راهکارهای آن استفاده کنیم. وزارت اقتصاد به واسطه قدمت تاریخی بهره‌مند از صاحبنظران است اما ما به آن اکتفا نکردیم و سعی کردیم از چشمه‌های جوشان اندیشه خارج از وزارتخانه اعم از دانشگاه‌ها و بخش خصوصی استفاده کنیم.

وی ادامه داد: برخی از دوستان که نخواستند در وزارتخانه باشند دلیلی ندارد که برای برون رفت از این شرایط با آنها مشارکت نداشته باشیم ما به عنوان مدیران این وزارتخانه مکلف به استفاده از نظرات آنها هستیم از همین روی بنده ۱۰ هسته اندیشه‌ورزی را تعریف کردم. بحث جدی ما در این راستا متشکل کردن اقتصاددانان جوان در کمک به تشکیل خانه اقتصاددانان است. البته ما نباید محدود به این هسته‌ها باشیم ما می‌خواهیم این شبکه را سازمان دهیم و با یک ارتباط مستقیم، مختلط و با وزن غیرحضوری تشکل یابیم تا در مباحث کلیدی از نظرات استفاده شود.

وی تصریح کرد: ما علاوه بر تشکیل این هسته‌های اندیشه ورزی طرحی داریم که کمک کنیم تا کشور صاحب خانه اقتصاددانان شود البته این نیازمند تعریف ساختاری است.

وزیر اقتصاد با تاکید بر اهمیت حوزه اقتصاد کلان گفت: در این حوزه مستمرا باید ایده‌های نو داشته باشیم تا از این شرایط پیچیده که دیگران برای ما طراحی کرده‌اند عبور کنیم برای نمونه ما نمی‌خواهیم تورم وضعیت رها شده باشد اما از سویی نمی‌خواهیم تولید و سرمایه‌گذاری آسیب ببیند بنابراین این دوگانه‌ها کار را دشوار می‌کند باید توجه داشت وزارت اقتصاد متولی تنظیم سیاست‌های اقتصادی در حوزه اشتغال، حساب‌های ملی، تراز پرداخت‌ها، تامین مالی دولت، سرمایه‌گذاری اقتصادی، تامین مالی خارجی، نظام بانکی که امیدواریم روزی از اقتصاد بانک‌پایه رها شویم و به سمت بازار سرمایه حرکت کنیم … را بر عهده داریم.

دژپسند تصریح کرد: ‌بنابراین در این حوزه‌ها که ذکر شد نیازمند یک طیف گسترده و مشارکت هستیم تا از آثار آن همه برخوردار شویم.

وزیر اقتصاد در مورد اهمیت اقتصاد هوشمند و دیجیتال گفت: در آسیب شناسی مشکلات اقتصادی بخشی از آنها مربوط به روش‌های سنتی است مگر می‌شود در دوره‌ای که بانوسازی تفکر و اندیشه اقتصادی روبرو هستیم اقتصاد نو یا اقتصاد هوشمند را مطرح نکنیم ما از سویی می‌گوییم بهره‌وری پایین است و از سوی دیگر از روش‌های سنتی استفاده می‌کنیم در حالی که ما باید از اقتصاد هوشمند استفاده کنیم و آن نیز نیازمند عقل جمعی است تقریبا دو یا سه هفته پیش در کمیسیون اقتصادی در مورد بلاکچین صحبت کردیم و بنده مشاهده کردم که چقدر فاصله و یا مقاومت نادانسته وجود دارد اگر کسی موضوع را بشناسد و مخالفت کند، حق دارد اما غصه آدم به کسی است که نادانسته مخالفت می‌کنند.

در بحث مالیات‌ها ما ۲۵ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم که رقم بزرگی است

وی با اشاره به فرار مالیاتی گفت: در بحث مالیات‌ها ما ۲۵ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم که رقم بزرگی است برای اینکه راه‌های انسداد این فرار مالیاتی را شناسایی و عملیاتی کنیم به بسیج عقلی نیاز داریم ما در حال حاضر ۴۰ درصد جی دی پی ما معاف از مالیات است باید شناسایی کنیم که این معافیت‌ها برای چه بوده است.

وی ادامه داد: در بحث هزینه‌های دولت نیز این بسیار ناگوار است که به شرایطی برسیم که هزینه‌های دولت به عدد خاصی تبدیل شود و ما قدرت مانور نداشته باشیم چون اگر پایین‌تر از آن میزان برسیم بخشی از فعالیت‌ها آسیب می‌بیند یعنی به هسته سخت رسیده‌ایم.

دژپسند با اشاره به جذب سرمایه‌گذاری خارجی گفت: تقریبا ۱۲.۷ میلیارد دلار مصوب شد که سرمایه‌گذاری خارجی جذب شود و ما تنها پنج میلیارد دلار را جذب کردیم باید بررسی کنیم که چرا ۴۰ درصد از آن به زمین نشسته است چه موانعی وجود داشته است و برای بهبود جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی چه باید کرد؟ آیا با این فضای کسب و کار باید امید داشته باشیم که رشد کنیم در حالی که پای سرمایه‌گذاری در هزار غل و زنجیر گیر کرده است.

وی در مورد برخی برآوردهای نادرست گفت: ما نباید با برآوردهای نادرست دل مردم را خالی کنیم مثلا برخی از تورم۶۰ درصدی یا ۵۰ درصدی و حتی از ابرتورم‌ها صحبت می‌کنند در حالی که نباید نسبت به آینده این گونه مطمئن صحبت کنیم.

وی تصریح کرد: ما امروز در این نشست هستیم تا برای بررسی این مشکلات و ارائه راهکارها از نظرات اقتصادددانان جوان استفاده کنیم و این استفاده تنها معطوف به تهران نیست و از سایر استان‌ها نیز استفاده خواهیم کرد.

منبع: مجله خبری ایکسب

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

18 − شش =