سبک زندگی

آشنایی با خوراکی‌های کاهش دهنده استرس

بعد از یک روز پراسترس می‌توانید به طور طبیعی و با تغذیه سالم، سرحال بیایید.

به گزارش  پایگاه خبری اخبار خوب، برخی مواد خوراکی دارای مواد مغذی هستند که به لحاظ علمی ثابت شده است انرژی‌زا بوده، میزان کورتیزول را کاهش داده و سروتونین را افزایش می‌دهند. در ادامه به ۵ ماده خوراکی مقابله کننده با استرس اشاره می‌شود.

    گیاهان برگ سبز

به گفته محققان، سبزی‌جات برگ سبز نظیر اسفناج حاوی فولات هستند که موجب تولید دوپامین، ماده شیمیایی در مغز که لذت و خوشی ایجاد می‌کند، می‌شود و به حفظ آرامش کمک می‌کند.

    بوقلمون

تریپتوفان، اسیدآمینه موجود در گوشت بوقلمون است که سروتونین تولید می‌کند. در عوض این ماده شیمیایی موجب تنظیم گرسنگی، شادی و آرامش می‌شود. مطالعه سال ۲۰۰۶ نشان می‌دهد افرادی که ۱ گرم تریپتوفان سه بار در روز مصرف کردند شاهد تغییر در خلق و خوی‌شان بودند و کمتر رفتار تهاجمی در مقایسه با گروه دارونما داشتند.

    ماهی چرب

غذاهای دریایی نظیر ماهی تن، سالمون و قزل آلا مملو از اسیدهای چرب امگا-۳ هستند که نه تنها موجب کاهش التهاب می‌شوند بلکه اضطراب را نیز کاهش می‌دهند. مطالعه سال ۲۰۱۱ نشان می‌دهد مصرف روزانه مکمل های امگا-۳ موجب کاهش اضطراب تا ۲۰ درصد می‌شود.

    غلات کامل

کربوهیدرات‌ها موجب تحریک به تولید سروتونین می‌شوند که دقیقا کاری مشابه با داروهای ضدافسردگی انجام می‌دهند و به طور طبیعی رفتارهای اخلاقی را تنظیم می‌کنند. از این رو مصرف نان‌های تهیه شده با غلات کامل و نان حو بهترین گزینه است.

    شکلات تلخ

شکلات تلخ موجب کاهش هورمون استرس شده و آنتی‌اکسیدان‌ها به شل شدن عروق خونی کمک کرده، فشارخون را کاهش داده و موجب بهبود جریان خون می‌شوند.

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد. بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا