سیاسی

ابراهیم رئیسی چه زمانی به پاستور می رود؟

در حال حاضر ابراهیم رئیسی از سوی مردم به عنوان سیزدهمین رئیس‌جمهور ایران انتخاب شده است. رئیسی از چه زمانی کار خود را به عنوان رئیس‌جمهور آغاز می‌کند؟

به گزارش روند بازار به نقل از تجارت‌نیوز، مرحله اول آمدن ریاست جمهوری این است که مردم به یک فرد رای دهند. در حال حاضر تا ساعت ۱۶ روز شنبه ۲۹ خرداد بیش از ۱۷ میلیون نفر به ابراهیم رئیسی رای داده‌اند. به گفته رئیس ستاد انتخابات کشور ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی قطعی است و انتخابات به مرحله دوم نخواهد رفت.

مرحله دوم اعلام درستی انتخابات از سوی شورای نگهبان است. در مرحله سوم باید حکم ریاست جمهوری توسط رهبری تنفیذ شود.

در بند ۹ اصل ۱۱۰ قانون اساسی آمده است: «امضا حکم‏ ریاست‏ جمهوری‏ پس‏ از انتخاب‏ مردم‏ صلاحیت‏ داوطلبان‏ ریاست‏ جمهوری‏ از جهت‏ دارا بودن‏ شرایطی‏ که‏ در این‏ قانون‏ می‏ آید، باید قبل‏ از انتخابات‏ به‏ تایید شورای‏ نگهبان‏ و در دوره‏ اول‏ به‏ تایید رهبری‏ برسد.»

از ۱۲ دوره انتخابات قبلی در هشت دوره مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور منتخب مردم در روز ۱۲ مرداد برگزار شده است. یعنی قاعدتا باید ۴۵ روز دیگر مراسم تنفیذ ابراهیم رئیسی برگزار شود.

ابراهیم رئیسی پیروز انتخابات ۱۴۰۰ شده اما او در حال حاضر رئیس قوه قضاییه است.

محمد حسین ساکت، مدرس دانشگاه و قاضی بازنشسته دیوان عالی کشور به تجارت‌نیوز می‌گوید: ابراهیم رئیسی پس از امضای حکم تنفیذ از سوی رهبری به عنوان رئیس‌جمهور منصوب می‌شود و باید در آن زمان از سمت ریاست قوه قضاییه کناره‌گیری کند.

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد.بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا