اقتصادی

بازار سرمایه از ۲۰ اسفند متعادل می شود

امروز تحرک نسبی در بازار بورس به وجود آمد. کارشناسان می‌گویند در صورت فعایت صندوق‌های سرمایه‌گذاری، از ۲۰ اسفند بازار سرمایه متعادل می شود.

به گزارش روند بازار بورس به نقل از تجارت‌نیوز، با توجه به جلسه شب گذشته سازمان بورس، تزریق ۹ هزار میلیارد تومان نقدینگی از سوی صندوق‌های سرمایه‌گذاری تصویب شد. این خبر در ابتدای روز، تحرکاتی در بازار ایجاد کرد اما بعد از گذشت یک ساعت، روند معاملات نزولی شد.

علی عصاری، کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه مصوبه سازمان بورس و اوراق بهادار سه نکته را به همراه داشت، توضیح داد: تحلیلگران، منتقد دامنه‌ نوسان نامتقارن هستند که جلوی نقدشوندگی بازار را گرفته است. نقدشوندگی بازار به شدت کاهش یافته اما می‌توانست بدون وجود دامنه نوسان نامتقارن شرایط بازار بدتر از شرایط حاضر باشد.

عصاری با اشاره به اینکه در روزهای پایانی سال تسویه کارگزاری‌ها و افزایش عرضه را در پیش داریم، ادامه داد: فشار فروش در اسفند زیاد است و این مساله در کنار افزایش نیاز بازار به نقدینگی، موجب افت روزانه شاخص شده است. با توجه به پایین آمدن شاخص از کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد احتمال دارد همین روند در روزهای آینده هم ادامه‌دار باشد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: شرایط فعلی سیاسی کشور باعث شده سهامداران بدون توجه به ارزندگی سهامشان به دنبال فروش آن‌ها باشند. این موضوع باعث می‌شود فعلا تغییر چشم‌گیری در روند بازار نداشته باشیم.

او درباره مصوبه سازمان بورس توضیح داد: بازار به شدت با کمبود نقدینگی مواجه است و بعد از مدتی این مصوبه موجب ورود پول به بازار می‌شود و نکته قابل توجه، ادبیات این مصوبه است که صندوق‌های سرمایه‌گذاری را ملزم به خرید و فروش سهام‌های خود کرده است که این مساله موجب اطمینان سهامداران از ورود پول می‌شود.

عصاری در پایان گفت: امروز تحرکاتی در بازار دیده شد که ناشی از هیجان شنیده شدن خبر تزریق پول به بورس بود اما چون از سوی صندوق‌ها فعالیتی انجام نشد، روند نزولی برخی از نمادها کاهش یافت. فروش اوراق دولت ادامه دارد. از نظر بنده احتمال دارد از تاریخ ۲۰ اسفند در کوتاه مدت بازار متعادل‌تری را داشته باشیم.

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد.بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا