اقتصادی

آخرین گزارش‌ها از بازار مسکن/ خانه در خرداد چقدر گران شد؟

مرکز آمار، گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده در خرداد ١۴٠١ را منتشر کرده و بر اساس آن، روند تورم ماهانه، نقطه‌ای و سالانه مسکن در سطح کشور و مناطق شهری و روستایی تفاوت‌‌هایی داشته است.

به گزارش روند بازار به نقل از تجارت‌نیوز، مرکز آمار اخیرا گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده در اردیبهشت ١۴٠١ را منتشر کرده است. بر اساس این گزارش، در ماهی که گذشت، روند نرخ تورم ماهانه بخش مسکن، برای خانوارها در سطح کشور و مناطق شهری کاهشی و تورم نقطه‌ای و سالانه این بخش افزایشی بوده. برای برای خانوارهای روستایی هر سه مورد افزایشی است.

گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که نرخ تورم ماهانه بخش مسکن (درصد تغییر عدد شاخص قیمت در ماه جاری نسبت به عدد شاخص ماه قبل آن)، در ماه خرداد ۱۴۰۱، کاهشی بوده است. این رقم در آخرین گزارش مرکز آمار، ۲،۳ درصد ثبت شده، در حالی که در اردیبهشت ۲،۵ درصد بوده است. مقایسه دو عدد، کاهش ۸ درصدی را در تورم ماهانه، نشان می‌دهد.

اما نرخ تورم نقطه‌ای (درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل)، در سومین ماه سال جاری، افزایشی بوده و ۳۱،۹ درصد بوده است. این رقم در اردیبهشت ۳۰،۵ درصد اعلام شد. مقاسه دو عدد، افزایش ۴،۵۹ درصدی را در نرخ تورم نقطه‌ای بخش مسکن نشان می‌دهد.

همچنین، نرخ تورم سالانه، نیز شاخص مهمی در بررسی تحولات بازار مسکن محسوب می‌شود. این رقم، گویای درصد تغییر در میانگین اعداد شاخص قیمت، در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل است. نرخ تورم سالانه این بخش، در خرداد سال ۱۴۰۱ به ۲۷،۵ رسید.

مرکز آمار، این رقم را در اردیبهشت سال جاری، ۲۷٫۲ درصد اعلام کرده بود. این به معنای افزایش ۱،۱۰ درصدی، در نرخ تورم سالانه بخش مسکن است.

گزارش شاخص قیمت مسکن خرداد1401
تحولات بازار مسکن در خرداد ۱۴۰۱


شرایط در مناطق شهری و روستایی چگونه است؟


آماری که تا کنون به آن اشاره شد، در سطح کشور بود. اما شرایط برای خانوارهای ساکن در مناطق شهری و روستایی، به تفکیک چگونه است؟

گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که نرخ تورم ماهانه، نقطه‌ای و سالانه در مناطق شهری به ترتیب به ۲،۳، ۳۱،۹ و ۲۷،۴ درصد رسیده است. این ارقام در اردیبهشت ۲،۵، ۳۰،۵ و ۲۷،۱ درصد بود. به عبارت دیگر گزارش‌ها گویای کاهش ۸ درصدی نرخ تورم ماهانه و افزایش ۴،۵۹ و ۱،۱۱ درصدی در نرخ تورم نقطه‌ای و سالانه خانوارهای شهری، برای بخش مسکن است.

از سوی دیگر، گزارش مرکز آمار می‌گوید که نرخ تورم ماهانه، نقطه‌ای و سالانه در مناطق روستایی به ترتیب به ۲،۴، ۳۱،۹ و ۲۹ درصد افزایش یافته است. این ارقام در اردیبهشت به ۲،۲، ۳۰،۷ و ۲۸،۶ درصد رسیده بود. در نتیجه گزارش‌ها افزایش ۹٫۰۹، ۳،۹۱ و ۱،۴۰ درصدی را در نرخ تورم ماهانه، نقطه‌ای و سالانه خانوارهای روستای، برای بخش مسکن نشان می‌دهند.

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد. بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا