دانش و فناوری

با کفش‌ های گرافنی ۱۲۰۰ کیلومتر بدوید!

یک شرکت بریتانیایی با افزودن گرافن به برخی از اجزا کفش‌های خود، استحکام و دوام این کفش‌ها را به‌گونه‌ای ارتقا داده که حتی پس از طی ۱۲۰۰ کیلومتر هنوز قابل استفاده هستند.

به گزارش روند بازار به نقل از اخبار صنعت چرم و کفش،‌ گرافن یک ماده خالص بر پایه کربن است که قابلیت انعطاف‌پذیری بالا، استحکام زیاد و ویژگی‌هایی نظیر رسانای الکتریکی و مقاومت شیمیایی دارد.

شرکت «اینو ۸» در سال ۲۰۱۷ اولین کفش مخصوص دویدن را به بازار عرضه کرد که از گرافن در پنجه‌های آن استفاده شده بود. این شرکت از سال ۲۰۱۷ تاکنون در حال ارائه نوآوری در تولیدات خود بوده و طیف گسترده‌ای از محصولات را با استفاده از گرافن تولید کرده است.

به تازگی این شرکت علاوه‌ بر استفاده از گرافن در بخش پنجه‌های کفش‌های مخصوص دویدن، از آن در کف کفش نیز استفاده کرده است.

مسئولان شرکت اینو۸ می‌گویند: استفاده از گرافن به‌عنوان بخشی از کفی در کفش‌های مخصوص دویدن منجر به تولید کفشی شده‌است که دو برابر بیشتر از کفش‌های رایج قابل استفاده در دویدن است.هدف این شرکت بریتانیایی برای استفاده از گرافن در کفش، طول عمر بیشتر کفش‌های مخصوص دویدن است

تحقیقات این شرکت نشان داد که افزودن گرافن، علاوه‌بر کاهش ساییدگی و فرسودگی برای مدت زمان طولانی، باعث جلوگیری از لیز خوردن در مسیرهای مرطوب و کف سالن‌های خیس می‌شود.با توجه به موفقیت این کفش‌های مخصوص دویدن حاوی گرافن، این شرکت از کامپوزیت گرافنی در کفی کفش نیز استفاده کرده است. گرافن جایگزین کفی‌های کربن رایج در شکل‌های مخصوص کفش دویدن می‌شود. این شرکت می‌گوید محصولی ساخته است که برای دوندگان مسافت‌های طولانی و ماراتن مناسب است.

شرکت اینو ۸ کفش‌های تقویت‌شده با گرافن را مورد آزمایش قرار داده است که نتایج نشان آن می‌دهد زیره‌های حاوی گرافن ۲۵ درصد بازده انرژی بیشتری نسبت به نمونه‌های استاندارد کربنی دارند. در نتیجه کفش‌های مخصوص مجهز به گرافن بعد از طی مسافت ۱۲۰۰ کیلومتر نیز عملکرد خوبی دارند. این، دو برابر استاندارد فعلی صنعت کفش است.

منبع:azonano

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد. بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا