دانش و فناوری

بزرگترین مزرعه عمودی جهان افتتاح شد

بزرگترین مزرعه عمودی جهان با قابلیت تولید سالانه ۲ میلیون پوند سبزیجات و ۹۵ درصد صرفه جویی در مصرف آب در مقایسه با مزارع معمول در دبی افتتاح شده است.

به گزارش روند بازار به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، باغچه‌های عمودی جایگزینی مناسب برای جبران بحران کمبود زمین کشاورزی هستند.

هرچند ایده ساخت مزارع عمودی باستانی است اما اکنون بزرگترین نمونه آن آماده تولید بیش از ۲ میلیون پوند سبزیجات در سال است.

این مزرعه عمودی که بوستانیکا (Bustanica) نام دارد توسط هلدینگ کراپ وان با همکاری کیترینگ پرواز امارات ساخته شده و اخیراً در دبی واقع در امارات متحده عربی افتتاح شده است. این واحد با مساحت ۳۳۰ هزار فوت مربع است.

محصولاتی که در این باغچه عمودی تولید می‌شوند، پاک هستند و نیازی به شستن آنها قبل از مصرف نیست زیرا بدون آفت کش یا هرگونه مواد شیمیایی تولید شده اند. همچنین این واحد در مقایسه با مزارع معمولی ۹۵ درصد آب کمتر مصرف می‌کند و بازده روزانه آن ۳ تن است.

جالب آنکه در این مزرعه از ماشین یادگیری، هوش مصنوعی و فناوری تحلیل داده‌ها استفاده می‌شود. بزرگترین مزرعه عمودی جهان از یک سیستم حلقه بسته استفاده می‌کند که آب را از طریق گیاهان به گردش در می‌آورد تا مصرف آب بهینه شود. در این سیستم طی فرایند آبیاری، آب تبخیر و دوباره در سیستم بازیافت می‌شود. به این ترتیب در مقایسه با مزارع سنتی، سالانه ۲۵۰ میلیون لیتر در مصرف آب صرفه جویی می‌شود و همچنان بازده یکسان خواهد بود.

سبزیجاتی که در باغچه عمودی تولید می‌شوند، در خط هواپیمایی امارات سرو می‌شود. علاوه برآن محصولات در فروشگاه‌های محلی عرضه می‌شود.

شیوا سعیدی قوی اندام

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد. بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا