دانش و فناوریفرهنگی

بهترین ساعات یادگیری برای دانشجویان ۱۱-۱۲صبح تا ۹ شب است

پژوهشگران دانشگاه نوادای امریکا و اوپن یونیورسیتی انگلستان در پژوهشی که به تازگی منتشر شده است در بررسی از ۱۹۰ دانشجوی سال اول و دوم دانشگاه دریافتند ساعت های مطلوب برای کارکردهای مغزی بین ۱۱-۱۲صبح تا ۹ شب است و برنامه های فعلی آموزشی دانشگاهی کارایی چندانی برای یادگیری (بویژه در سال های اول) ندارند.
به گزارش پایگاه خبری اخبار خوب در این پژوهش در ابتدا به پیمایش (نظرسنجی) از دانشجویان در مورد بهترین ساعات یادگیری و مطالعه و نیز اوج راندمان درک مطالب سوال شد. سپس در ساعت مختلف روز بر اساس ریتم های شبانه روزی، الگوهای خواب و بیداری، و محرومیت از خواب، کارکردهای شناختی و پردازش های اجرایی مورد ارزیابی قرار گرفتند. نتایج هر دو روش نشانگر این امر هستند که نه تنها شروع ساعت های آموزشی پیش از ۱۱-۱۲صبح، برای یادگیری سودمند نیستند، بلکه حتی بیداری در ساعات اولیه بامداد نقش موثری در تخریب توانمندی های شناختی و یادگیری دارد.
نتایج این پژوهش در سه بخش اصلی مورد بررسی قرار گرفته است:
۱. شروع ساعات آموزشی از ۱۱-۱۲صبح به بعد (تا ۹ شب)
۲. در صورت ارائه برنامه ای ثابت برای تمامی دانشجویان، با توجه به ریتم های متفاوت ساعت درونی (۳ ریتم اصلی) در نهایت فقط برای یک دسته کارایی داشته و به دیگران آسیب می رساند.
۳. بهترین گزینه، ارائه سه زمان بندی برنامه آموزشی با ساعت های شروع متفاوت است که در کلاس های عصر با هم مشترکند.
این پژوهشگران نتایجی مشابه را نیز پیشتر برای دانش آموزان دبیرستانی بدست آورده بودند.

مترجم دکتر امیرمحمد شهسوارانی
لینک منبع 👇🏻(further reading)👇🏻
http://journal.frontiersin.org/article/10.3389/fnhum.2017.00188/abstract

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد. بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا