سیاسی

بیانیه جدید آژانس انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران

آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز بیانیه جدیدی را درباره فعالیت‌ های هسته‌ ای ایران رسانه ای کرد.

به گزارش روند بازار به نقل از خبرگزاری مهر، آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز سه شنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: ایران غنی سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد را با استفاده از ۲ مجموعه سانتریفیوژ IR-۶ موجود در سایت «فردو» آغاز کرده است.

در بیانیه جاری آژانس بین المللی انرژی اتمی که در اختیار اعضای شورای حکام قرار داد، در این خصوص آمده است که تهران در صدد است تا تولید اورنیوم غنی‌شده ۵ یا ۲۰ درصدی خود در فردو را افزایش دهد.

پنجشنبه هفته‌ گذشته شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر با صدور قطعنامه‌ ای خصمانه علیه کشورمان، ایران را به عدم همکاری کافی در خصوص وجود ذرات اورانیوم ادعایی در ۳ مکان اعلام نشده متهم و عنوان کرد که تهران در راستای اجرای وظایف قانونی خود و بدون تأخیر بایستی اقداماتی را صورت دهد.

این قطعنامه با ۲۶ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع به تصویب این شورای ۳۵ عضوی رسیده است و اگر به لحاظ جمعیتی به کشورهایی که با این قطعنامه همراهی نکردند نگاه کنیم، بخش قابل توجهی از جمعیت جهان به شمول کشورهای هند، چین، روسیه، آفریقای جنوبی و … مخالف سوء استفاده‌ ابزاری کشورهای غربی از آژانس برای اعمال فشار حداکثری علیه ملت ایران هستند.

پیش از این اقدام غیرسازنده از طرف آمریکا و ۳ کشور اروپایی در شورای حکام آژانس، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان از برگزاری جلسات متعدد بین سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین خبر داد و افزود: در حالی که طی هفته‌ های اخیر هیئت سازمان انرژی اتمی ایران با نگاهی رو به جلو در حال گفتگو و تعامل با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای یافتن راه حلی عملی جهت حل و فصل موضوعات پیچیده و فنی پادمانی بود، هیچ دلیل موجه فنی یا فوریت پادمانی برای ارائه قطعنامه علیه ایران وجود ندارد.

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ساعاتی پیش در حاشیه گفتگو با خبرنگاران درباره اقدامات انجام شده از سوی سازمان انرژی اتمی در مراکز فردو و نطنز توضیح داد: در روزهای اخیر شاهد صدور قطعنامه علیه ایران بودیم که این کار با عکس‌ العمل متقابل ما مواجه شد به طوری که در روزهای اخیر تولید اورانیوم UF۶ با غنای ۶۰ درصد در فردو از سر گرفته شد.

به نقل از: المیادین

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد. بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا