اقتصادی

در صورت تداوم تحریم ها منتظر دلار ۲۸۴ هزار تومانی باشید

در خبری که از دیروز در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود، ظاهراً عواقب وخیم لغو نشدن تحریم ها علیه ایران توسط سازمان برنامه و بودجه در قالب یک پیش بینی منتشر شده است.

در جدولی که با عنوان «برآورد متغیرهای اصلی اقتصاد ایران و منابع و مصارف اقتصادی بودجه عمومی دولت با استفاده از مدل برنامه‌ریزی مالی (FP)» و منتسب به سازمان برنامه و بودجه منتشر شده، دو سناریو پیش روی آینده اقتصادی کشور قرار گرفته است که یکی در صورت لغو تحریم ها و دیگری پابرجا ماندن و ادامه تحریم هاست.

بر اساس اطلاعات مندرج در این جدول، سازمان برنامه و بودجه پیش بینی کرده است که در صورت تداوم تحریم ها، قیمت دلار تا سال ۱۴۰۶ بیش از ۱۰ برابر شده و به عدد ۲۸۴ هزار تومان خواهد رسید در حالی که این رقم در صورت رفع تحریم ها نیز صعودی و تقریباً دو برابر بوده و به عدد ۵۵ هزار تومان در ۶ سال آینده می رسد.

بر اساس جدول برآوردی، دولت ایران در سال ۱۴۰۳ یعنی تا سه سال دیگر در آستانه ورشکستگی قرار خواهد گرفت اگر تحریم ها رفع نشوند.

بر اساس این جدول، دولت ایران در سال ۱۴۰۳ یعنی تا سه سال دیگر در آستانه ورشکستگی قرار خواهد گرفت اگر تحریم ها رفع نشوند.

بر اساس این گزارش که ظاهراً در روزهای پایانی دولت حسن روحانی تهیه شده، تا سال ۱۴۰۳ میزان بدهی های دولت به نصف تولید ناخالص داخلی خواهد رسید و بدین ترتیب دولت در آستانه ورشکستگی قرار می گیرد و در صورت تداوم تحریم ها این وضعیت تشدید نیز خواهد شد.

بالا رفتن میزان بدهی دولتی در مقابل تولید ناخالص داخلی، موضوعی بوده که صندوق بین المللی پول نیز آن را پیش بینی کرده و مدعی شده که این نسبت که در سال گذشته ۳۶ درصد بوده، نسبت به سال قبل از آن دو برابر شده است. بر اساس گزارش منتسب به سازمان برنامه و بودجه در صورت رفع نشدن و ادامه تحریم ها، قیمت دلار در پایان دولت ابراهیم رییسی به ۱۱۰ هزار تومان و دو سال بعد به ۲۸۴ هزار تومان می رسد.

جدول برآورد متغیرهای اصلی اقتصاد ایران و منابع و مصارف اقتصادی بودجه عمومی دولت با استفاده از مدل برنامه ریزی مالی FP

همچنین تورم نیز در سال ۱۴۰۶ در صورت تداوم تحریم ها به ۶۵ درصد خواهد رسید. در صورتی که تحریم ها لغو شده و دولت بتواند روزانه ۲.۵ میلیون بشکه نفت بفروشد، قیمت دلار در سال پس از آن ۱۸ هزار تومان و در پایان دولت رییسی به ۳۵ هزار تومان می رسد. اما تداوم تحریم ها و محدود ماندن فروش نفت به ۸۰۰ هزار بشکه در روز باعث می شود دلار سال آینده ۳۵ و در پایان دولت رییسی به ۱۱۰ هزار تومان برسد. این دورنمای تاریک از اقتصاد ایران در صورت تداوم تحریم ها در حالی است که مرکز پژوهش های مجلس نیز در گزارشی مدعی شده که تا پایان سال جاری، کسری بودجه دولت ایران از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان نیز عبور خواهد کرد. در این شرایط به نظر می رسد که جز رفع تحریم ها هیچ چیز نمی تواند اقتصاد تضعیف شده و نحیف ایران را جانی ببخشد، اقتصادی که شیوع کرونا نیز بیش از پیش آن را از نفس انداخته است.

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد. بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا