اجتماعیاقتصادی

تورم ۵۲ درصدی برای مردم غیر قابل تحمل است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: طبق قانون برنامه ششم توسعه و خدمات کشوری باید حقوق‌ها متناسب با تورم افزایش یابد دولت باید این‌ها را رعایت می‌کرد که متاسفانه هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده است.

به گزارش روند بازار، نماینده مردم اردبیل گفت: دولت وظیفه دارد تورم را کنترل کند؛ قطعا اگر نظارت مجلس نبود شاید اوضاع از این هم‌ بدتر می‌شد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات معیشتی مردم، گفت: بحث حذف ارز ترجیحی در لایحه دولت آمده بود، در جلسات مکرری میر کاظمی و سایر اعضا دولت اعلام کردند که دولت توان تامین ارز ترجیحی را ندارد وضعیت و شرایط کشور را گفتند. نمایندگان را قانع کردند و یک کار توافقی بین مجلس و دولت انجام شد.

غنی نظری در گفتگو‌ با عصرایران با بیان این مطلب گفت: نمایندگان به دولت گفتند که ارز را مدیریت کند مثلا در مورد اختصاص ارز برای برخی کالاهای اساسی و ‌‌واسطه ای که برای تولید نیاز است مدیریت لازم را انجام دهد. دولت به جای مدیریت این ارز را حذف کرد.

مجلس گفته بود که زیر ساخت‌های اولیه برای این موضوع فراهم شود و تورم افزایش افسارگسیخته موجی ایجاد نشود و‌کالاهای روزمره و اساسی با قیمت شهریور و با کالابرگ تامین شود.

وی ادامه داد: شرط ما با دولت این بود که زیرساخت‌ها فراهم شود و بستر برای ارائه کالاهای اساسی با کالابرگ با قیمت شهریور ۱۴۰۰ آماده شود و دولت نیز ارز را مدیریت کند.

آن‌ها از مدیریت فقط بحث حذف ارز ترجیحی را اقدام کردند الان هم‌ تورمی که اتفاق افتاده است برای مردم غیرقابل تحمل است.

نظری گفت: نمایندگان همانند برخی مسئولان دفتردار، رئیس دفتر و مدیرکل حوزه ندارند که به جای آن‌ها به مردم پاسخگو باشند. نماینده خودش به صورت مستقیم با مردم در ارتباط است، مردم فریادشان از مشکلات اقتصادی درآمده است.

می‌گویند تورم ۵۲ درصد است و با حقوقی که ده درصد افزایش داشته چگونه زندگی کنیم، باید فرش منزلمان را بفروشیم که غذا برای خانواده‌مان تامین کنیم.

وی تاکید کرد: طبق قانون برنامه ششم توسعه و خدمات کشوری باید حقوق‌ها متناسب با تورم افزایش یابد دولت باید این‌ها را رعایت می‌کرد که متاسفانه هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده است. کنترل تورم وظیفه دولت است رسیدن کالا به دست مردم در اقصی نقاط کشور هم وظیفه دولت است ‌دولت در این موارد عملکرد قابل قبولی نداشته است و عملکردش قابل دفاع نیست .

وی خاطر نشان کرد: دولت بستر را برای این مهم فراهم نکرد و این اتفاقات افتاد. مردم واقعا تحت فشار هستندحقوق بگیران و طبقات پایین جامعه برای تامین مواد اولیه و ضروریات زندگی مشکل دارند.

گاها توجیه‌هاتی نیز از سوی مسئولان دولت انجام می‌شود که مردم از این سخنان بیشتر ناراحت می‌شوند بر فرض مثال می‌گویند از این پولی که می‌دهیم مقداری هم اضافه می‌شود این‌ها گزارشات غلط است و صداوسیما هم به این مسائل دامن می‌زند. گفتن این سخنان اعتماد اجتماعی را لکه دار می‌کند.

نماینده مردم اردبیل در مجلس تاکید کرد: ما انتظار داریم و دولت هم وظیفه دارد تورم را کنترل کند. امیدواریم که زمینه برای تامین کالا براساس قانون فراهم شود.

قطعا اگر نظارت مجلس نبود شاید اوضاع از این هم‌ بدتر می‌شد ما هیچ تعارفی در مورد سوال استیضاح و تذکر نداریم و در مورد ‌وزرا و مسئولانی که کم کار باشند قطعا به وظیفه نظارتی مان عمل می‌کنیم.

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد. بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا