دانش و فناوری

تولید حسگر حرارتی که بدون نیاز به انرژی کار می کند

محققان برای اولین بار موفق به تولید حسگر حرارتی شده اند که برای فعالیت تقریبا هیچ نیازی به برق ندارد. تولید این حسگر انقلابی در تولید پوشیدنی های هوشمند ایجاد خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری اخبار خوب  به نقل از انگجت، پژوهشگران دانشگاه سن دیه گو حسگر حرارتی را تولید کرده اند که با تنها ۱۱۳ پیکوات انرژی قادر به فعالیت است. این رقم ۱۰ میلیارد برابر کمتر از یک وات است و لذا یک باتری ساده می تواند انرژی مورد نیاز این حسگرها را برای همه عمر تامین کند.

علت اصلی این موفقیت بهره گیری مثبت از یک نقص در طراحی تراتزیستورهاست. اغلب ترانزیستورها دارای دروازه ای هستند که جریان الکترون ها را در یک مدار متوقف می کنند. اما با کوچک تر شدن ترانزیستورها، طراحی درست این دروازه ها دچار اشکال می شوند و الکترون ها از اطراف آنها به بیرون نشت می کنند.

الکترون های نشت کرده از ترانزیستورها در اینجا برای تامین انرژی مورد نیاز حسگرها به کار گرفته شده اند. این در حالی است که بسیاری از پژوهشگران در تلاش هستند تا از مشکل نشت الکترون خلاص شوند. اما الکترون های یاد شده به منبعی برای تامین انرژی مبدل شده اند.

این حسگرها چنان کم مصرف هستند که در مقایسه با پیشرفته ترین حسگرهای امروزی تا ۶۲۸ برابر کمتر انرژی مصرف می کنند. از حسگرهای مذکور می توان در دمای بین منفی ۲۰ تا ۴۰ درجه استفاده کرد و پیش بینی می شود در آینده از آنها به طور گسترده برای تولید سیستم های کنترلی خانگی و محیطی نیز استفاده شود. البته هنوز تا تولید صنعتی و انبوه این حسگرها راه درازی در پیش است.

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد. بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا