دانش و فناوری

تلاش برای حذف یک سوم گازهای گلخانه ای با تولید گوشت مصنوعی

گوشت تولید شده در آزمایشگاه با کاهش چشم گیر مصرف آب و انرژی و توانایی در تغییر کاربری مراتع می تواند به سرعت به بازار جدیدی در جهان بدل شود.

به گزارش روند بازار به نقل از تحلیل‌بازار، اولین تاییدیه برای بررسی های ایمنی پیچیده و بیش از حد سخت سازمان غذا و داروی ایالات متحده در اولین محصول گوشتی رشد یافته از سلول های حیوانی برای مصرف انسان صادر شد. تاییدیه دریافت شده توسط آپساید فودز « Upside Foods» که مرغ آزمایشگاهی تولید می کند، با جمع آوری سلول های حیوانات زنده و استفاده از آن ها برای پرورش گوشت در مخازن فولاد ضد زنگ موسوم به “بیوراکتور”، راه را برای ورود محصولات مشابه به بازارهای گوشت جهان به عنوان یکی از بزرگترین بازارهای محصولات جهان باز می کند.

مجوز مذکور امیدهای جدی و جدیدی را برای رشد این بازار نوظهور تقویت می کند، که به تدریج در حال افزایش است. ممانعت از کشتار دام هایی که متهم به مشارکت در انتشار گاز متان هستند و ارزان تر از گوشت معمولی هستند از جمله عواملی است که پیش بینی می شود مصرف این نوع گوشت با سرعت زیاد ترویج یابد.

تولید جهانی غذا مسئول یک سوم کل گازهای گلخانه‌ای است که از فعالیت‌های انسانی ساطع می‌شود و پرورش حیوانات برای تولید گوشت بیشترین سهم را به خود اختصاص می‌دهد

تایید در را کاملا باز می کند

سازمان غذا و داروی ایالات متحده در این باره گفته است که جهان در حال تجربه یک انقلاب غذایی است و متعهد به حمایت از نوآوری در عرضه مواد غذایی است.

بسیاری از فعالان این بازار تایید ایالات متحده را به عنوان باز کردن راه برای یک بازار مواد غذایی جدید می دانند که به گفته طرفداران آن نسبت به دامداری سنتی کارآمدتر و سازگار با محیط زیست است.

کوستا یانولیس، شریک مدیریتی درسینتزیس کپیتال «Synthesis Capital» که یک صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر در حوزه فناوری مواد غذایی است، در این باره گفته است: تصویب ایالات متحده آغاز یک تغییر واقعی در سیستم غذایی و به نوعی پیشگامی در این بازار است.

تولید جهانی غذا مسئول یک سوم کل گازهای گلخانه‌ای است که از فعالیت‌های انسانی ساطع می‌شود و پرورش حیوانات برای تولید گوشت بیشترین سهم را به خود اختصاص می‌دهد. این تحول زمانی قابل تامل تر می شود که بدانیم مراتع و زمین های کشاورزی حدود ۵۰ درصد از زمین های قابل سکونت روی کره زمین را اشغال کرده و حدود ۷۰ درصد از منابع آب شیرین را مصرف می کنند.

هم اکنون سنگاپور تنها کشوری در جهان است که مجوز فروش این نوع گوشت به مصرف کنندگان را صادر کرده است.

در اقدامی قابل توجه، دولت سنگاپور شامی را با مشارکت “موسسه غذای خوب APAC” و شرکت گوشت “گود میت” برای تبلیغ گوشت های آزمایشگاهی به جامعه بین المللی در دومین هفته از تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در ۱۵ تا ۲۱ آبان ما امسال ( ۶ تا ۱۸ نوامبر سال ۲۰۲۲ ) که در مصر برگزار شده بود؛ ترتیب داد.

در این شام که به میزبانی سنگاپور برگزار شد، مرغ پرورشی ارائه شد و برای مقامات ارشد فعلی و سابق از سنگاپور، اندونزی، کامبوج، بوتان، لائوس، سن مارینو، جمهوری دومینیکن، کلمبیا و مالزی سرو شد.

بازارهای آسیایی می توانند نقش اصلی را در این تحول ایفا کنند. از ده کشوری که بالاترین میزان ماهی را مصرف می کنند، هفت کشور در آسیا هستند که تحقیقات بر روی گوشت مصنوعی حیوانات دریایی؛ اقیانوسی از فرصت ها را برای تولیدکنندگان جایگزین غذاهای دریایی ایجاد می کند

تلاش‌های مشابهی در سرتاسر جهان برای کشف روش‌های پرورش غذاهای دریایی مانند صدف، خرچنگ و سایر گونه‌ها در آزمایشگاه در حال انجام است. در حالی که کشت گوشت مبتنی بر سلول های بنیادی برای دهه‌ها وجود داشته است، محققان روش‌های کشت غذاهای دریایی را در بحبوحه کاهش جهانی ذخایر دریایی در دست بررسی قرار داده اند.

مرت جوسکر، مدیر عامل موسسه غذای خوب APAC در آسیا و اقیانوسیه گفت: «این به سادگی یک روش هوشمندانه برای تهیه گوشت است. بازارهای آسیایی می توانند نقش اصلی را در این تحول ایفا کنند. از ده کشوری که بالاترین میزان ماهی را مصرف می کنند، هفت کشور در آسیا هستند که تحقیقات بر روی گوشت مصنوعی حیوانات دریایی؛ اقیانوسی از فرصت ها را برای تولیدکنندگان جایگزین غذاهای دریایی ایجاد می کند.

دو میلیارد دلار اندازه بازار مورد انتظار است

بر اساس یک گزارش تحقیقاتی، اندازه بازار گوشت پرورشی تا سال ۲۰۳۵ به ۱.۹۹ میلیارد دلار خواهد رسید که نرخ رشد مرکب سالانه ۲۱.۴ درصد تا آن سال خواهد بود.

با نگاهی به آمارهای مقایسه ای به نظر می رسد این بازار در مقایسه با بازار گوشت سنتی از جذابیت اقتصادی بیشتری برخوردار است. این بازار به عنوان یکی از جایگزین های پایدارتر در نظر گرفته می شود که انتشار کربن کمتری نسبت به تولید گوشت سنتی دارد. بخش گوشت پرورشی نسبتاً کمتری مصرف می کند. انرژی مصرفی نیز با نرخ‌های بین ۷ تا ۴۵ درصد کمتر از روش های سنتی برای سرمایه گذاران جذاب است به ویژه آن که گازهای گلخانه‌ای ناشی از آن با نرخ‌های بین ۷۸ تا ۹۶ درصد کمتر است. علاوه براین گوشت های آزمایشگاهی حدود ه ۹۹ درصد زمین کمتر نیاز دارد و آب مصرفی نیز با نرخ‌های متفاوتی در حدود ۸۲ تا ۹۶ درصد کاهش خواهد یافت.

در سال ۲۰۲۱، حداقل میزان سرمایه گذاری در صنعت گوشت های آزمایشگاهی تا ۶۲ درصد رشد کرده و تعداد آنها به ۴۵۸ سرمایه گذار رسیده است و کل سرمایه گذاری جذب شده به ۱.۹۳۰ ( حدود دو میلیارد) دلار رسیده است

همچنین این بازار از عواملی مانند تمرکز فزاینده بر رفاه حیوانات، افزایش تقاضا برای محصولات غذایی فرآوری شده با پایه حیوانی و افزایش تقاضا برای مواد غذایی بدون آلرژی حمایت می شود، در عین حال برخی معتقدند که این بخش با عوامل نامطلوبی مواجه خواهد شد که از جمله می توان به افزایش تقاضای زیاد برای گیاهخواری و افزایش تعداد افرادی که رژیم گیاهخواری اشاره کرد.

در سال‌های اخیر، بخش جهانی دام به دلیل تأثیرات زیست‌محیطی، اخلاقی و سلامت انسان تحت نظارت شدید قرار گرفته است. امروزه مصرف کنندگان به طرز چشم گیری علاقه مند به بررسی مزایای گوشت های آزمایشگاهی هستند که شامل انتشار گازهای گلخانه ای کمتر، ارزش غذایی بالاتر و تولید بدون کشتار و همچنین دامپروری و مسائل رفاهی است.

بر اساس گزارش موسسه گود فود«Good Food» حدود ۸۰ درصد از مردم در ایالات متحده و انگلیس بیشتر به گوشت های آزمایشگاهی نسبت به گوشت های معمولی علاقه نشان داده اند.

علاوه بر این، با افزایش تقاضا برای گوشت آزمایشگاهی، تولیدکنندگان محصولات گوشتی سرمایه‌گذاری زیادی در تحقیق و توسعه آن نوع گوشت انجام می‌دهند و شرکت‌هایی در سراسر زنجیره ارزش غذایی از تولیدکنندگان تا خرده‌فروشان نیز روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند.

بدیهی است آمریکا با وجود فروشگاه های زنجیره ای مانند وال مارت در صورت موفقیت در بخش تحقیق و توسعه و اقتصادی کردن گوشت های آزمایشگاهی به سرعت عرضه خود را گسترش داده و بازار بسیار بزرگی برای این محصولات فراهم کند.

برخی از شرکت‌ها با سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که محصولات جایگزین را تولید می‌کنند، در تلاش هستند تا همچنان از کاهش تقاضا برای محصولات حیوانی جلوگیری می‌کنند ولی در عین حال خود را برای کاهش تقاضا آماده می‌ کنند.

گزارش شده است که شرکت های فعال در این بخش در چند سال گذشته سرمایه گذاری و تامین مالی بسیاری از سرمایه گذاران بزرگ و شرکت های مالی دریافت کرده اند.

رشد ۶۲ درصدی سرمایه گذاران

در سال ۲۰۲۱، حداقل میزان سرمایه گذاری در صنعت گوشت های آزمایشگاهی تا ۶۲ درصد رشد کرده و تعداد آنها به ۴۵۸ سرمایه گذار رسیده است و کل سرمایه گذاری جذب شده به ۱.۹۳۰ ( حدود دو میلیارد) دلار رسیده است.

موسسه گود فود تخمین می زند که بیش از ۱۵۰ شرکت در زمینه پرورش گوشت آزمایشگاهی در سراسر جهان فعالیت دارند.

انتظار می رود بخش گوشت گاو، همراه با مرغ، غذاهای دریایی و سایر انواع گوشت، بیشترین سهم را از بازار گوشت تولید شده در آزمایشگاه داشته باشد.

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد. بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا