اقتصادی

برنج جاسمین و هومالی جانشین طارم می‌شوند؟

دبیر انجمن واردکنندگان برنج، برنج‌های وارداتی از پاکستان و تایلند به کشور وارد می‌شوند. کیفیت این نوع برنج‌ها درجه یک و باکیفیت است.

به گزارش روند بازار،‌ واردکنندگان برنج از ابتدای امسال به‌دلیل تأخیر در ابلاغ قوانین جدید به گمرک با مشکلاتی مواجه بودند که حجم واردات را به‌طور چشمگیری کاهش داد. با رفع این مشکل در یک‌ماه اخیر واردات به روال عادی بازگشته اما حجم واردات به‌گفته انجمن واردکنندگان با میزان هدف‌گذاری شده فاصله دارد.

آمارها نشان می‌دهد از مجموع ۳۹۰ هزار تن برنج وارد شده از ابتدای امسال ۳۵۵ هزار تن را بخش خصوصی وارد کرده درحالی‌که با توجه به نیاز بازار باید ماهانه ۱۶۰ هزار تن برنج وارد شود.

همشهری نوشت، درحالی‌که لغو ممنوعیت فصلی واردات برنج هنوز در هاله‌ای از ابهام است، معاون وزیر جهادکشاورزی از واردات برنج کیفی برای تامین کسری بازار خبر می‌دهد.

مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: برنج‌های وارداتی ما از پاکستان و تایلند، برنج‌های سفید، درجه یک و باکیفیتی است که بعضی از ارقام آن مثل جاسمین و هومالی از لحاظ عطر و طعم و کیفیت پخت، قابلیت رقابت با برنج‌های ایرانی ازجمله طارم را دارند.

هزینه واردات هر کیلو از این نوع برنج برای واردکننده یک ‌دلار یعنی همان ۳۵ هزار تومانی است که برای مصرف‌کننده همان حدود ۴۰ هزار تومان تمام می‌شود.

قاسم‌علی حسنی، دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران افزود: با اتمام توزیع برنج‌های ۱۲ هزار تومانی شرکت بازرگانی دولتی هم‌اکنون کمترین قیمت برنج وارداتی در بنکداری‌ها ۲۴ هزار تومان و بالاترین قیمت ۳۷ هزار تومان است.

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد. بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا