اقتصادی

دژپسند: دولت به هیچ عنوان پشت بازار را خالی نکرده است

فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی با بیان اینکه دولت به هیچ عنوان پشت بازار را خالی نکرده است، گفت: زمانی که دیدیم بازار رو به نزول است مصوباتی را ابلاغ کردیم تا حقوقی‌ها برای حمایت از بازار اقدام به خرید سهام در بازار کنند تا از این طریق سهامدار دچار خسارت نشود.

به گزارش روند بازار بورس به نقل از خبرآنلاین، فرهاد دژپسند در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رییس سازمان بورس که دیروز در جمع خبرنگاران برگزار شد به حمایت دولت از بازار سرمایه اشاره کرد و افزود: برخی معتقد به استعفای قالیباف اصل به دلیل مداخلات سیاسی هستند،  چنین صحبتی اشتباه است و  پیشنهاد ما در این زمینه دوری از ایجاد حاشیه‌ها است.

دژپسند در ادامه تاکید کرد که بازار سرمایه نحیف است و نباید به سمت حاشیه‌ها رفت و حاشیه‌ها باعث سست شدن بنیان‌های بازار می‌شود، بازار سرمایه محل سرمایه مردم است به همین دلیل نباید مداخلاتی در آن صورت گیرد.

وی در ادامه با اشاره به این موضوع که رسانه‌ها نقش پررنگی برای جلوگیری از حاشیه‌ها بر عهده دارند گفت: بازار سرمایه را باید به عنوان محلی برای سرمایه مردم نگاه کرد و نباید آن را  فعالیت اجتماعی- سیاسی حساب کرد.

دژپسند در ادامه افزود: افرادی که معتقد به دخالت دولت و وزیر اقتصاد در بازار سرمایه هستند، بهتر است یک آدرسی را برای دخالت دولت و وزیر اقتصاد بدهند و دولت هیچگاه به دنبال دخالت در بازار سرمایه نبوده است، اگر یک عضو از دولت اظهارنظری درباره بازار می‌کند نباید آن را به منظور دخالت برداشت کرد و زمانی می توان اظهارنظرها را به منزله دخالت عنوان کرد که مسیر بازار سرمایه را با تغییر همراه کند و ما نهادی به عنوان پارلمان بازار سرمایه داریم که به عنوان شورای سیاست‌گذری بازار تلقی می‌شود، وزیر اقتصاد رییس آنجا است و متناسب با سیاست‌هایی که آنجا اتخاذ می‌شود باید عمل کند، مهم‌ترین سیاست ما افزایش  نقدشوندگی در بازار سرمایه است.

فرهای دژپسند در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دولت از مردم دعوت برای ورود به بازار سرمایه کرد اما بعد آنها را تنها گذاشت، گفت: طبیعی است که دولت در شرایط امروز اعلام کند سرمایه گذاری در بازار سرمایه نسبت به بازار ارز، املاک و سکه دارای دارای ارجحیت است.

وی در ادامه ب اشاره به این موضوع که دولت به دنبال هدایت منابع به سمت بازار سرمایه است عنوان کرد: از بازار سرمایه می‌توان برای تأمین مالی تولید، عرضه کالا، خدمات و ایجاد ظرفیت اشتغال کمک گرفت و بازار سرمایه رکن بسیار مهمی است که برای تامین مالی اقتصاد نقدینگی ها باید به این سمت هدایت شوند.

فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد

دژپسند با بیان اینکه برخی اعلام می‌کنند که چرا دولت پشت بازار سرمایه را خالی کرده است، گفت: دولت به هیچ عنوان پشت بازار را خالی نکرده است، زمانی که ‌دیدیم بازار رو به نزول است مصوباتی را ابلاغ کردیم تا حقوقی ها برای حمایت از بازار اقدام به خرید سهام در بازار کنند تا از این طریق سهامدار دچار خسارت نشود.

وزیر اقتصاد و دارای با بیان اینکه دولت از بازار سرمایه حمایت می کند اما این بازار را تضمین نمی‌کند، اظهار داشت: در هیچ جای دنیا دولت بازار را تضمین نمی‌کند، فروش اوراق تبعی دولت یک نوع تضمین است و صندوق‌های بازارگردانی  نوع دیگر حمایت حرفه‌ای از بازار سرمایه و سهامدار خرد تلقی می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه تضمین خلاف اصول بازار سرمایه است اما دولت از بازار سرمایه حمایت می‌کند و پشت این بازار را خالی نمی‌کند، خاطرنشان کرد: در ارکان حکومت هم کسی نگاه منفی و تضعیفی به بازار سرمایه ندارد و همه نگاه‌ها حمایتی است اما این حمایت ها در چارچوب اصول حرفه ای، ساختار علمی و تجربه ای است که در دنیا وجود دارد.

دژپسند در ادامه در خصوص کاهش دامنه نوسان بورس  اظهار داشت: زمانی که در بازار نرخ مالیات، کارمزد سازمان بورس و کارمزد کارگزاری داریم نمی‌توان بیش از حد دامنه نوسان را کاهش داد زیرا این موضوع به عنوان تعطیلی بازار سرمایه تلقی می‌شود و برای کاهش دامنه نوسان بورس هیچ سیاستی را در دستور کار نداریم اما در برنامه‌های شورای عالی بورس قرار دارد و باید درباره آن تصمیم‌گیری کرد.

وزیر اقتصاد در آخر در پاسخ به این سوالکه آیا آزادسازی باقی سهام عدالت در ٢٢ بهمن انجام می شود یا خیر، گفت: آزاد سازی بخش سوم سهام عدالت با توجه به شرایط بازار صورت می‌گیرد و در وضعیت فعلی تصمیمی برای آزادسازی نداریم.

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد. بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا