دانش و فناوریفرهنگی

رشد ۶۰ درصدی دانشگاه‌های ایران در تایمز

نتایج رتبه بندی بین المللی تایمز ۲۰۱۹ در آسیا اعلام شد و نتایج نشان دهنده رشد چشمگیر ۶۰ درصدی حضور دانشگاه‌های کشور در این رتبه بندی است.

به گزارش روند بازار به نقل از خبرگزاری مهر ، محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه بندی بین المللی است که دانشگاه‌های جهان را رتبه بندی می‌کند.

وی افزود: در گزارش اخیر رتبه بندی دانشگاه‌های آسیایی سال ۲۰۱۹ از جمهوری اسلامی ایران تعداد ۲۹ دانشگاه وجود داشته که ۴ دانشگاه کشور در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر آسیا قرار گرفته اند.

دهقانی گفت: رتبه بندی آسیایی تایمز در سال ۲۰۱۹، تعداد ۴۱۷ دانشگاه را از ۲۷ کشور در بردارد. در این رتبه بندی دانشگاه Tsinghua University از کشور چین رتبه اول را در بین دانشگاه‌های آسیایی به خود اختصاص داده است. دانشگاه ملی سنگاپور و دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ به ترتیب رتبه دوم و سوم را دارند. این برای اولین بار است که یک دانشگاه از چین رتبه اول را در این رتبه بندی کسب می‌کند. کشور ژاپن بار دیگر با ۱۰۳ دانشگاه بیشترین تعداد دانشگاه را در این رتبه بندی دارد و بهترین دانشگاه آن دانشگاه توکیو با رتبه ۸ می‌باشد.

وی گفت: ۲۹ دانشگاه از کشور ایران در این رتبه بندی حضور دارند که دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با کسب رتبه ۴۳ در بین دانشگاه‌های ایران رتبه اول را دارد و دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه صنعتی شریف به ترتیب با رتبه‌های ۸۰ و ۸۶ رتبه‌های دوم و سوم ایران را دارند. جدول زیر دانشگاه‌های ایرانی حاضر در این رتبه بندی را نشان می‌دهد.

جدول تعداد و رتبه دانشگاه‌های ایران در نظام رتبه بندی بین المللی و رتبه بندی کشورهای آسیایی تایمز ۲۰۱۹

ردیفدانشگاهرتبه جهانی ۲۰۱۹رتبه آسیایی ۲۰۱۹ردیفدانشگاهرتبه جهانی ۲۰۱۹رتبه آسیایی ۲۰۱۹
۱صنعتی نوشیروانی بابل۴۰۰-۳۵۱۴۳۱۶دانشگاه اصفهان۱۰۰۰-۸۰۱۳۰۰-۲۵۱
۲دانشگاه صنعتی امیرکبیر۶۰۰-۵۰۱۸۰۱۷خواجه نصیرالدین طوسی۱۰۰۰-۸۰۱۲۵۰-۲۰۱
۳دانشگاه کاشان۶۰۰-۵۰۱۹۹۱۸دانشگاه مازندران۱۰۰۰-۸۰۱۱۸۵
۴دانشگاه علم و صنعت۸۰۰-۶۰۱۱۰۷۱۹دانشگاه شهید بهشتی۱۰۰۰-۸۰۱۲۵۰-۲۰۱
۵دانشگاه صنعتی اصفهان۸۰۰-۶۰۱۱۰۹۲۰دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی۱۰۰۰-۸۰۱۲۵۰-۲۰۱
۶دانشگاه علوم پزشکی مشهد۸۰۰-۶۰۱۱۵۰۲۱دانشگاه شیراز۱۰۰۰-۸۰۱۱۹۵
۷دانشگاه صنعتی شریف۸۰۰-۶۰۱۸۶۲۲دانشگاه الزهرا۱۰۰۱+۴۰۰-۳۵۱
۸دانشگاه صنعتی شیراز۸۰۰-۶۰۱۱۳۸۲۳دانشگاه بیرجند۱۰۰۱+۴۰۱+
۹دانشگاه تبریز۸۰۰-۶۰۱۱۵۵۲۴دانشگاه خوارزمی۱۰۰۱+۳۵۰-۳۰۱
۱۰دانشگاه تهران۸۰۰-۶۰۱۱۳۴۲۵شهید باهنر کرمان۱۰۰۱+۴۰۰-۳۵۱
۱۱دانشگاه علوم پزشکی تهران۸۰۰-۶۰۱۱۲۹۲۶دانشگاه صنعتی شاهرود۱۰۰۱+۴۰۰-۳۵۱
۱۲شهید مدنی آذربایجان۸۰۰-۶۰۱۳۰۰-۲۵۱۲۷دانشگاه ارومیه۱۰۰۱+۳۵۰-۳۰۱
۱۳دانشگاه فردوسی مشهد۸۰۰-۶۰۱۲۵۰-۲۰۱۲۸دانشگاه یزد۱۰۰۱+۴۰۰-۳۵۱
۱۴دانشگاه گیلان۱۰۰۰-۸۰۱۳۰۰-۲۵۱۲۹دانشگاه زنجان۱۰۰۱+۳۵۰-۳۰۱
۱۵دانشگاه علوم پزشکی ایران۱۰۰۰-۸۰۱۲۵۰-۲۰۱

روش شناسی رتبه بندی تایمز

سرپرست ISC گفت: پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از نظام‌های معتبر بین المللی است که از سال ۲۰۰۴ مراکز آموزش عالی را در سرتاسر جهان مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار داده است. این رتبه بندی از ۱۳ شاخص در قالب ۵ معیار کلی آموزش با وزن ۳۰ درصد، پژوهش با وزن ۳۰ درصد، استنادات با وزن ۳۰ درصد، وجهه بین المللی با وزن ۷.۵ درصد و ارتباط با صنعت با وزن ۲.۵ درصد بهره گرفته است.

جایگاه دانشگاه‌های جهان در رتبه بندی تایمز ۲۰۱۹

دهقانی افزود: سه دانشگاه آکسفورد و کمبریج (از انگلیس) و استنفورد (از آمریکا) در رتبه بندی سال ۲۰۱۹ به ترتیب در رتبه‌های اول تا سوم و نیز دانشگاه‌های MIT، صنعتی کالیفرنیا، هاروارد، پرینستون، ییل و کالج لندن به ترتیب دررتبه های ۴ الی ۱۰ دنیا قرار گرفته اند. در بین ۱۰ دانشگاه برتر جهان سه دانشگاه از کشور انگلستان و ۷ دانشگاه از ایالات متحده بوده اند.

وی گفت: کشور آمریکا با ۱۷۲ دانشگاه، انگلیس ۹۸ دانشگاه، آلمان ۴۷ دانشگاه، استرالیا ۳۵ دانشگاه، فرانسه ۳۴ دانشگاه و کانادا ۲۷ دانشگاه در این رتبه بندی داشته اند. دانشگاه سوربن فرانسه با کسب رتبه ۷۳ بالاترین رتبه را در میان دانشگاه‌های تازه وارد ( newcomer) دررتبه بندی دارد.

دهقانی اضافه کرد: در منطقه آسیا کشور چین با ۷۲ دانشگاه و کسب رتبه جهانی ۲۲ توسط دانشگاه تسینگ هوا (Tsinghua) بهترین رتبه جهانی در میان دانشگاه‌های آسیا معرفی شده و کشور سنگاپور با دو دانشگاه و کسب رتبه جهانی ۲۳ توسط دانشگاه NUS در جایگاه بعد قرار دارد. کشور ژاپن با ۱۰۳ دانشگاه بیشترین تعداد دانشگاه و دانشگاه توکیو رتبه جهانی ۴۲ را کسب کرده است. کشور چین ۷ دانشگاه، ژاپن ۲ دانشگاه و سنگاپور نیز ۲ دانشگاه رتبه زیر ۲۰۰ داشته اند.

دانشگاه‌های کشورهای اسلامی در رتبه بندی تایمز ۲۰۱۹

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: از نظر تعداد دانشگاه‌ها، جمهوری اسلامی ایران با ۲۹ دانشگاه بیشترین تعداد حضور را داشته است. از سایر کشورهای اسلامی کشور ترکیه با ۲۳ دانشگاه، مصر ۱۹ دانشگاه، مالزی ۱۱ دانشگاه، پاکستان ۹ دانشگاه و عربستان و الجزیره هرکدام با ۶ دانشگاه، اندونزی ۵ دانشگاه، مراکش، اردن و امارات متحده عربی هرکدام ۴ دانشگاه، قزاقستان ۲ دانشگاه و سایر کشورهای عراق، عمان، نپال، تانزانیا، جامائیکا، قطر و کویت با یک دانشگاه در رتبه بندی سال ۲۰۱۹ قرار گرفته اند.

وی گفت: در رتبه بندی امسال تایمز برای اولین بار دانشگاه‌هایی از کشورهای عراق، جامائیکا، نپال، تانزانیا و قزاقستان در رتبه بندی حضور داشته‌اند. در مجموع از کشورهای اسلامی حدود ۱۴۱ دانشگاه در این رتبه بندی حضور داشته اند.

دهقانی افزود: در میان دانشگاه‌های برتر کشورهای اسلامی، عربستان سعودی در بازه ۲۵۰-۲۰۱، مالزی و امارات متحد عربی در بازه ۳۵۰-۳۰۱، ایران، ترکیه و اردن در بازه ۴۰۰-۳۵۱ بهترین رتبه جهانی را کسب کرده اند. در مجموع از میان کشورهای اسلامی تنها ۱۱ دانشگاه رتبه زیر ۵۰۰ داشته اند.

وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که طبق برنامه ۱۰ ساله علم، نوآوری و فنآوری کشورهای اسلامی عضو OIC (مصوب ۲۰۱۷ در قزاقستان) لازم است تا سال ۲۰۲۶ تعداد ۵۰ دانشگاه از کشورهای اسلامی در میان ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گیرند. به همین دلیل باید تلاش‌های جدی همراه با تهیه برنامه راهبری و نقشه راه مناسب توسط دانشگاه‌های این کشورها صورت گرفته تا علاوه بر افزایش تعداد دانشگاه‌ها، رتبه و جایگاه مناسب را در سطح بین المللی کسب کنند.

وضعیت قابل توجه ایرانی‌ها در رتبه بندی آسیایی ۲۰۱۹

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام درباره رتبه بندی آسیایی ۲۰۱۹ تایمز گفت: ایران نیز در سال ۲۰۱۹ دارای ۲۹ دانشگاه در بین دانشگاه‌های برتر آسیایی بوده است که این تعداد در سال ۲۰۱۸ برابر با ۱۸ دانشگاه و در سال ۲۰۱۷ برابر با ۱۴ دانشگاه بوده است. ایران نه تنها به لحاظ تعداد دانشگاه، بلکه به لحاظ جایگاه نیز در سال ۲۰۱۸ رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است. دانشگاه نوشیروانی بابل که برترین دانشگاه کشور در رتبه بندی تایمز معرفی شده است توانسته جایگاه ۴۳ آسیا را اخذ کند.

وی افزود: در سال ۲۰۱۹ ایران گوی سبقت را از ترکیه ربوده است و با ۲۹ دانشگاه نسبت به ترکیه که ۲۳ دانشگاه در رتبه بندی حاضر دارد پیشی گرفته است، این در حالی است که در سال ۲۰۱۸ جایگاه ایران به لحاظ تعداد دانشگاه برتر، بعد از کشور ترکیه کشورهای اسلامی در منطقه قرار گرفته بود.

دهقانی خاطرنشان کرد: در بین کشورهای اسلامی منطقه، کشورهای مالزی، پاکستان و عربستان به ترتیب با ۱۱، ۹ و ۶ دانشگاه پس از ایران و ترکیه بیشترین تعداد دانشگاه را در این رتبه بندی داشته اند. در این رتبه بندی کشور ترکیه ۵، عربستان ۴ مالزی ۲ دانشگاه با رتبه زیر ۱۰۰ داشته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا