روند شاخص و معاملات بورس در روز یکشنبه ۹ آذر ۹۹

روند شاخص و معاملات بورس در روز یکشنبه ۹ آذر ۹۹

زمان انتشار : ۱۳۹۹/۰۹/۰۹ - ۱۶:۴۱

شاخص بورس ارتفاع ۱.۴ میلیون واحد را پس گرفت. در ۳۰ دقیقه ابتدایی معاملات امروز یکشنبه ۹ آذر ۹۹ شاخص کل بورس تهران با جهش ۲۸ هزار و ۶۳۰ واحدی با عبور از مرز ۱.۴ میلیون واحد روی رقم یک میلیون و ۴۱۹ هزار واحدی ایستاد. در این لحظه شاخص کل ۲.۰۶ درصد و شاخص هم‌وزن ۱.۴۲ درصد رشده کرده‌اند و نشان می‌دهد امروز شرایط نماد‌های شاخص‌ساز بهتر است و شرکت‌های کوچک هم در روند صعودی همراهی می‌کنند. عمده رشد شاخص در ساعات ابتدایی معاملات امروز بر عهده نماد‌های فارس، شستا، فولاد، تاپیکو، وغدیر، پارس و شتران است.

بیشتر بخوانید: صعود شاخص بورس به کانال یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحدی

به گزارش پایگاه خبری روند بازار به نقل از فرارو، در ساعات ابتدایی معاملات امروز یکشنبه ۹ آذر ۹۹ از مجموع ۳۱۸ نماد معامله شده بورسی، ۲۸۰ نماد در روند صعودی قرار دارند و شاهد کاهش قیمت سهام در ۳۸ نماد هستیم. همچنین در بازار فرابورس، از مجموع ۲۴۶ نماد معامله شده در ساعات ابتدایی امروز ۱۷۹ نماد افزایش قیمت سهام را تجربه می‌کنند و ۶۷ نماد دیگر با رنگ قرمز به تابلو بورس آمده‌اند. 

بورس اوراق بهادار تهران

 بررسی نقشه بازار در ابتدای معاملات امروز نشان می‌دهد گروه خودرو و ساخت قطعات شرایط بهتری را نسبت به روز گذشته تجربه می‌کند و شاهد افزایش قیمت سهام در نماد‌های خودرویی هستیم. به جز خودرو، خساپا و خپارس دیگر نماد‌ها از جمله خگستر، خبهمن، خزامیا و خرینگ اغلب صف خرید دارند. در گروه فلزات اساسی شرایط کمی پیچیده شده. وسدید با صف خرید خود را به صدر بیشترین حجم معاملات این گروه رسانده و فنوال با جمع آوری صف فروش در رتبه دوم گروه قرار گرفته. این درحالی است که فلزات اساسی میزبان دو نماد شاخص‌ساز فولاد و فملی است. این گروه امروز بیشتر سبزرنگ است. بانک‌ها در رشد بورس همراهی نمی‌کنند. وتجارت و وبملت افزایش قیمت نه چندان زیادی را پشت سر گذاشته و وبصادر، وپارس و وآیند با کمی کاهش قیمت کار خود را شروع کرده‌اند. شستا بزرگترین نماد در نقشه بازار است و با صف خرید سهامدارانش را امیدوار کرده است. دیگر نماد‌های گروه هولدینگ‌ها هم شرایط مشابهی دارند. زراعت به رنگ قرمز درآمده. همانطور که قابل پیشبینی بود، با اطلاعیه روز گذشته فرابورس مبنی بر بازگشت دامنه نوسان این گروه به پنج درصد، امروز شاهد افزایش فشار فروش و حتی تشکیل صف در نماد‌های این گروه هستیم. محصولات شیمیایی امروز در صف خرید قفل شده‌اند و شاهد یک گروه تماما سبزرنگ در نقشه بازار هستیم. پالایشگاه‌ها امروز هماهنگ با یکدیگر آرام در مدار صعودی حرکت می‌کنند. صندوق‌های ETF بین یک تا سه درصد نسبت به دیروز رشد کرده‌اند و سرمایه‌گذاری‌ها هم گروهی سبزرنگ را تشکیل داده‌اند. از جمله دیگر گروه‌های صعودی در بازار امروز می‌توان به لاستیک، استخراج کانه‌های فلزی، قندی‌ها، بیمه‌ها، سیمانی‌ها، عرض برق و گاز، دارویی‌ها و حمل و نقل اشاره کرد. 

خداحافظی وملی با فهرست صف‌های فروش

فهرست سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش بازار امروز یک تفاوت اساسی با روز‌های گذشته دارد. بیش از دو ماه بود که وملی، نماد هولدینگ کفش ملی روزانه در صدر فهرست سنگین‌ترین صف‌های فروش قرار داشت، اما با توجه به اینکه روز گذشته این صف جمع‌آوری شد، حالا تشکیل صف سنگین برای خرید سهام وملی هستیم. تا جایی که این صف با ارزش ۱۸۲ میلیارد تومان بعد از صف ۳۳۵ میلیارد تومانی تاپیکو در مقام دوم قرار گرفته است. پشت سر آن‌ها وتوکا صف خرید ۱۶۱ میلیاردی در رتبه سوم ایستاده. از جمله دیگر نماد‌های دارای صف خرید سنگین در ابتدای بازار امروز می‌توان به خزامیا، اخابر، حکشتی و سیمرغ اشاره کرد. همچنین در بازار فرابورس نماد‌های شغدیر، کگهر، دی، بنو، حسینا، رافزا و شگویا صف خرید سنگینی را شاهد هستند. در آن سوی بازار، در غیاب وملی، عنوان سنگین‌ترین صف فروش به نماد زگشزا تعلق دارد. به خصوص که دامنه نوسان این نماد ۱۰ درصد است و حالا برای آن صف فروشی به ارزش ۹۱ میلیارد تومان تشکیل شده. تلیسه هم بعد از جهش عجیب و غریب در هفته گذشته، حالا با صف ۶۸ میلیارد تومانی در مقام دوم سنگین‌ترین صف‌های فروش قرار گرفته. ثغرب هم با صف فروش ۶۵ میلیاردی در رتبه سوم ایستاده است. قشیرریال زبینا، غدیس، بپیوند، خکمک، کفپارس، تپمپی، پدرخش و فنوال از جمله دیگر نماد‌های دارای صف فروش سنگین در ابتدای بازار امروز هستند. 

هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی واریز شد

رئیس هیئت عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه با اعلام خبر واریز فاز اول منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه اعلام کرده منابع اختصاص داده شده به این صندوق نوعی تسهیلات است که بازپرداخت آن به صورت سالانه و با نرخ بهره ۱۲ درصد انجام می‌شود. صندوق توسعه ملی در بخش اول یک هزار میلیارد تومان با نرخ سود ۱۲ درصد و به مدت پنج سال سپرده‌گذاری کرده است که زمان تعیین شده قابل تمدید خواهد بود. 

روز سبز بورس با جهش ۳۶ هزار واحدی

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه ۹ آذر ۹۹ با جهش ۳۶ هزار و ۴۲۷ واحدی به رقم یک میلیون و ۴۲۷ هزار و ۱۹۹ واحد رسید و جایگاه خود را در کانال ۱.۴ میلیونی تثبیت کرد. امروز شاخص کل ۲.۶۲ درصد و شاخص هم‌وزن ۲.۳۲ درصد رشد کردند که نشان از هماهنگی شرکت‌های کوچک و بزرگ بازار در این روند صعودی است. امروز نماد‌های فارس، شستا، تاپیکو، وغدیر، خودرو، پارس و پارسان بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند. 

جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز یکشنبه ۹ آذر ۹۹

 بررسی نقشه بازار در پایان معاملات نشان می‌دهد امروز خودرویی‌ها به جز خکمک و خچرخش روز خوبی را پشت سر گذاشتند و با حجم معاملات بالا اغلب آن‌ها صف خرید داشتند. بانک‌ها و موسسات اعتباری امروز از بازار جا ماندند. وبصادر و پارس در حد یک درصد افزایش قیمت داشتند و سهام وبملت سه درصد رشد کرد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF سهامی امروز بعضا بیش از پنج درصد بازدهی را نصیب مشتریانشان کردند. در گروه پالایشگاه شپنا که در روز‌های قبل پیشتازی می‌کرد، امروز از نفس افتاده بود و در نزدیکی قیمت روز قبل به کار خود پایان داد، اما دیگر نماد‌ها از جمله شبندر، شتران و شبریز وضعیت بهتری داشتند و تا پنچ درصد افزایش قیمت پیدا کردند. در گروه فلزات اساسی، فولاد شرایطی مثل شپنا داشت و با یک درصد نوسان نسبت به روز قبل کارش را تمام کرد. دیگر نماد‌ها از  جمله وسدید، ذوب و شرکت‌های کوچک وضعیت خوبی داشتند. محصولات شیمایی تا پایان ساعت بازار صف خرید خود را حفظ کردند و سبزترین گروه بازار باقی ماندند. هولدینگ‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها هم شرایط مشابهی داشتند. گروه زراعت امروز تا ۱۰ درصد سقوط کرد و قرمزترین گروه بازار امروز بود. محصولات غذایی به جز غنوش، غدام و غپاک، کانی غیرفلزی، سیمانی‌ها، بیمه‌ها، لاستیک، عرضه برق و گاز، دارویی‌ها، بورس‌ها و استخراج کانه‌های فلزی از دیگر گروه‌های سبزرنگ بازار امروز بودند. 

جابه‌جایی ۲۲ هزار میلیارد تومان پول در بورس

معامله‌گران بورس امروز بیش از ۱۶ میلیارد و ۴۸۰ میلیون سهام، حق تقدم و اوراق مالی را در قالب یک میلیون و ۷۶۰ هزار معامله به ارزش ۱۶ هزار و ۲۲ میلیارد تومان دادوستد کردند. با در نظر گرفتن معاملات پنج هزار و ۸۵۰ میلیارد تومانی فرابورس، ارزش کل معاملات امروز بازار سرمایه به رقمی حدود ۲۱ هزار و ۸۷۲ میلیارد تومان می‌رسد و نشان از بازگشت اعتماد سهامداران به بورس است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

دو × چهار =