بورس

استارت رکود بورس زده شد؟

بورس تهران امروز برخلاف روزهای گذشته روز آرامی را پشت سر گذاشت و شاخص کل به میزان اندکی کاهش یافت.

به گزارش روند بازار به نقل از تجارت‌نیوز، بورس تهران امروز برخلاف روزهای گذشته روز آرامی را پشت سر گذاشت و شاخص کل به میزان اندکی کاهش یافت.

معاملات امروز بورس تهران در شرایطی پایان یافت که شاخص کل با کاهشی نه چندان زیاد در همان محدوده یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی باقی ماند. افت هزار و ۷۷۰واحدی شاخص کل باعث شد تا رقم یک میلیون و ۵۴۵هزار واحدی روی تابلوهای بازار سهام به ثبت برسد. شاخص‌ هم‌وزن هم با رشدی ۰.۰۴درصدی همراه شد و در محدوده ۴۲۵ هزار واحدی به کار خود در روز آرام بازار پایان داد.

ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس نیز بدون تغییر خاصی در مقایسه با روز گذشته به چهار هزار و ۱۳۰میلیارد تومان رسید و نتوانست رضایت سهامداران نسبت به وضعیت بازار را جلب کند.

چشم‌انداز بورس


به باور بسیاری از کارشناسان وضعیتی که فعلا در بازار سرمایه برقرار شده حاکی از وجود فضای رکود در بورس تهران است. بسیاری از فعالان بازار نیز معتقدند سیاست‌های نادرستی که در روزها و هفته‌های اخیر از سوی دولت اتخاذ شده این فضا را در بازار سهام ایجاد کرده است. به باور این عده از اهالی بازار، تصمیمات و سیاست‌های وزارت صمت بیشترین تاثیر را در این زمینه دارد.

البته نباید از تاثیر روند توقف مذاکرات اتمی بر وضعیت بازار سرمایه نیز غافل شد. به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران بورسی تحریم‌هایی هم که اخیرا برعلیه جمهوری اسلامی ایران وضع شده در رقم خوردن فضای رکود در بازار سهام موثر است.

البته مواردی مانند قطعی برق صنایعی مانند سیمانی‌ها و فولادی‌ها نیز اثر مهمی در افت شاخص کل بورس تهران دارند. اما کارشناسان اعتقاد دارند فعالان بازار باید از شاخص هم‌وزن برای تحلیل شرایط بورس استفاده کنند. شاخص کل به نظر بسیاری از صاحبنظران مولفه مناسبی برای ارزیابی وضعیت بازار نیست و نمی‌تواند بیانگر وضعیت بازار باشد.

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد. بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا