دانش و فناوری

سویه جدید کرونا تهدیدکننده نیست

در حال حاضر سازمان جهانی بهداشت نگرانی‌ها در مورد سویه «آی‌اچ‌یو» (IHU) را بی‌مورد خوانده است.

به گزارش روندبازار، بعد از انتشار خبرهایی درباره سویه جدید کرونا از فرانسه نگرانی‌هایی در میان جوامع بوجود آمد تا اینکه سازمان جهانی بهداشت امروز با گزارشی از نگرانی‌ها کاست. اما این گزارش چیست؟

آنطور که ایسنا گزارش داده، تنها شمار اندکی از سویه‌ها به مرحله‌ای می‌رسند که سازمان جهانی بهداشت (WHO) آن‌ها را در گروه «سویه‌ نگران‌کننده» دسته‌بندی کند. به همین دلیل عجیب بود که سویه‌ای موسوم به «آی‌اچ‌یو” (IHU)» که بیش از یک ماه پیش در فرانسه شناسایی شد و چندان پخش نشد، این هفته ناگهان خبرساز شد.

در حال حاضر سازمان جهانی بهداشت نگرانی‌ها در مورد این سویه را بی‌مورد خوانده است.

«عبدی محمود»، مدیر حوادث این سازمان نیز در نشست رسانه‌ای روز سه‌شنبه در ژنو یادآور شد که «این سویه در رادار ما زیرنظر است» و تاکید کرد که «آی‌اچ‌یو» یک تهدید به حساب نمی‌آید.

شاید علت خبرساز شدن سویه مزبور این باشد که دانشمندان هفته گذشته تصمیم گرفتند نام آن‌ را «آی‌آچ‌یو» بگذارند. این نام برگرفته از مرکز بیمارستانی-پژوهشی بود که این ویروس در آن شناسایی شد اما کاربران رسانه‌های اجتماعی با بازیگوشی زبانی، آن را «از تو بیزارم» (I HATE YOU) نامیدند و این سویه که با نام تخصصی «ب.۱.۶۴۰.۲» ثبت شده بود، ناگهان سر زبان‌ها افتاد.

این سویه نخستین بار در ماه نوامبر در فردی ساکن منطقه مارسی فرانسه که به تازگی از کامرون در آفریقای مرکزی بازگشته بود، شناسایی شد. ۱۱ فرد دیگر که همگی با مبتلای نخست در ارتباط بودند نیز به این سویه آلوده شدند و آی‌اچ‌یو به عنوان یک سویه جدید در تاریخ ۹ دسامبر ثبت شد.

نخستین مورد ابتلا به سویه امیکرون در فرانسه نیز در همان هفته شناسایی شده بود. اکنون سویه امیکرون عامل نیمی از کل موارد ابتلا به کووید-۱۹ در فرانسه است اما از سویه آی‌اچ‌یو به جز همان ۱۲ مورد نخست، اثری وجود ندارد.

به گزارش سی‌بی‌اس نیوز، دانشمندانی که این سویه را آی‌اچ‌یو نامیدند در مقاله‌ای پژوهشی در روز ۲۹ دسامبر، اعلام کردند: این سویه مثال دیگری از پیش‌بینی‌ناپذیری پیدایش سویه‌های سارس-کوو-و انتقال آن به یک منطقه معین جغرافیایی از خارج کشور است. با این حال، این دانشمندان می‌گویند که برای گمانه‌زنی درباره ویژگی‌های ویروسی، همه‌گیری یا بالینی این سویه هنوز خیلی زود است.

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد. بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا