اقتصادی
موضوعات داغ

سیگنال برای کسانی که می خواهند طلا بخرند

هرچند روند بازار جهانی طلا فعالان این بازار را امیدوار کرده اما اخباری مثل احتمال کاهش تحریم‌ها و تثبیت احتمالی روند طلای داخل پس از انتخابات باعث شده معامله‌گران چندان روند طلا را در کوتاه‌مدت صعودی نبینند.

به گزارش روند بازار به نقل از  تجارت‌نیوز، قیمت طلا گرمی ۱۸ عیار در بازار آزاد دیروز پنجشنبه ۲۰ خرداد با ۹ هزار و ۷۰۰ تومان کاهش، یک میلیون و ۷۳ هزار تومان معامله شد. اما آیا این نرخ به معنای آن است که اکنون فرصت مناسبی برای خرید طلاست؟

برای پاسخ به این سوال دو نرخ طلای جهانی و دلار داخلی باید مورد ارزیابی قرار بگیرند.

قیمت جهانی طلا تا لحظه نگارش این گزارش به ۱۸۹۹ دلار در هر اونس رسیده و به نظر می‌رسد به زودی قیمت جهانی طلا بتواند وارد کانال ۱۹۰۰ دلار شود. در صورت این اتفاق امید معامله‌گران جهانی بازار طلا برای افزایش قیمت آن، بیشتر خواهد شد.

اما در بازار داخل برای قیمت دلار دو اتفاق مهم در پیش است. اول احتمالا کاهش تحریم‌ها، دوم احتمالا تثبیت بازارها پس از انتخابات و با روی کار آمدن دولت جدید. تجربه دولت‌های اصولگرا نشان می‌دهد در صورت رای آوردن کاندیدای مورد حمایت آنها گزینه تثبیت قیمت‌ها مثل آنچه در اواسط دهه ۸۰ رخ داد اتفاق بیفتد.

بدین ترتیب بعید است که در کوتاه‌مدت قیمت دلار روندی شتابان به خود بگیرد و از این ناحیه قیمت طلا تحریک شود. اما در بلندمدت برخی کارشناسان نگاه دیگری دارند و پیش‌بینی کرده‌اند که قیمت طلا در دوره مثلا یک ساله ممکن است روند بهتری داشته باشد در مقایس با دوره چند ماهه آینده. با این روند به نظر می‌رسد بازدهی بیش از تورم از قیمت طلا در دوره کوتاه‌مدت چندان مورد انتظار معامله‌گران بازار طلا نیست. انتظاری در دوره بلندمدت بعد از یکساله به نظر می‌رسد وجود دارد اما آیا بازار طلا طبق انتظارات عمل خواهد کرد؟

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد.بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا