اقتصادی

اختلاف ۱۸۴ میلیون تومانی کارخانه و بازار / دناپلاس چقدر شد؟

ثبت‌نام در قرعه‌کشی شرکت‌های خودروسازی و پیش‌خرید خودرو در ایران شبیه برنده شدن لاتاری است. چراکه برندگان می‌توانند خودرو را نصف قیمت بازار آزاد از خودروسازان بخرند. مانند آنچه در طرح‌های فروش فوق‌العاده و یا پیش‌فروش شرکت‌های خودروسازی اجرا می‌شود. 

به گزارش روند بازار به نقل از تجارت‌نیوز، بر اساس ادعای شرکت‌های خودروسازی در ایران آنها سالانه ۱۰۰ هزار میلیارد تومان زیان می‌دهند تا بتوانند خودرو را ارزان به دست مردم برسانند. گاهی نصف قیمت بازار! به عبارتی خودروسازان سالانه ۱۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه خرید خودرو به مردم می‌دهند. اما این یارانه تنها نصیب تعداد اندکی می‌شوند.

دریافت‌کنندگان یارانه خودروسازان، متقاضیان خوش‌شانسی هستند که در قرعه‌کشی خرید خودرو برنده می‌شوند. اما این یارانه چقدر است؟

پیش‌فروش شش محصول پرطرفدار ایران خودرو از روز پنج شنبه، ۲۹ مهرماه آغاز شده و تا یکشنبه دوم آبان ماه ادامه دارد. در طرح پیش‌فروش مهر و آبان ایران خودرو، قرار است شش خودروی تارا دستی، پژو ۲۰۷ دستی سقف شیشه‌ای، راناپلاس، سورن پلاس، دنا پلاس توربوشارژ دستی و اتوماتیک به صورت قرعه‌کشی عرضه شود.

قیمت بازار آزاد خودرو امروز ۳۰ مهر ۱۴۰۰

اما اختلاف قیمت این خودروها در بازار آزاد و کارخانه چقدر است؟

دناپلاس یکی از خودروهای پرطرفدار در طرح‌های پیش‌فروش ایران خودرو است. در طرح پیش‌فروش اخیر ایران خودرو، برندگان می‌توانند با پرداخت ۱۴۱ میلیون تومان این خودرو را ثبت‌نام کنند. قیمت دناپلاس امروز ۳۰ مهرماه در بازار آزاد ۳۷۵ میلیون تومان است. این در حالی است که قیمت کارخانه دناپلاس تنها ۱۹۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. این یعنی اختلاف ۱۸۴میلیون  تومانی بازار و کارخانه.

قیمت دناپلاس اتوماتیک هم در بازار آزاد ۴۶۰ میلیون تومان است. اما قیمت کارخانه دناپلاس اتومات ۳۹۰ میلیون تومان است. یعنی ۷۰ میلیون تومان ارزانتر از بازار آزاد. البته برندگان طرح پیش‌فروش ایران خودرو می‌توانند با ۱۵۶ میلیون تومان پیش‌پرداخت اولیه، در این طرح شرکت کنند.

قیمت تارا دستی در کارخانه ۲۹۰ میلیون تومان است. اما قیمت این خودرو در بازار آزاد امروز ۳۰ مهرماه ۴۴۰ میلیون تومان عنوان شده است.

قیمت راناپلاس در کارخانه ۱۸۰میلیون تومان است. اما قیمت راناپلاس در بازار آزاد امروز ۳۰ مهرماه حدود ۲۶۰ میلیون تومان اعلام شده است.

قیمت پژو ۲۰۷ دستی سقف شیشه‌ای در کارخانه ۲۱۶ میلیون تومان است. اما امروز ۳۰ مهرماه قیمت این خودرو در بازار آزاد ۳۳۵ میلیون تومان اعلام شده است.

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد. بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا