اقتصادی

قیمت موبایل ۱۲ تیر ۱۴۰۱/ بازار موبایل در رکود است

قیمت موبایل در انواع برندهای سامسونگ، اپل و شیائومی را در بازار امروز یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱، مشاهده می‌کنید.

به گزارش روند بازار، در جدول‌های زیر، قیمت موبایل در بازار امروز ۱۲ تیر (در مورد تمامی مدل‌هایی که دارای گارانتی معتبر هستند)، با همان قیمت مصوب شرکت گارانتی آورده شده است.

البته قیمت موبایل با گارانتی‌های مختلف نیز ممکن است تفاوت‌هایی داشته باشد. تمامی مدل‌ها، دارای نسخه بدون گارانتی نیز هستند که در بازار با قیمتی ارزان‌تر به فروش می‌رسند.قیمت‌ها از سایت زومیت هستند.

قیمت گوشی اپل 12 تیر 1401
قیمت گوشی سامسونگ 12 تیر 1401
قیمت گوشی شیائومی 12 تیر 1401

بازار موبایل در رکود است

به نقل از همشهری‌آنلاین، رئیس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه و لوازم جانبی با اشاره به تأثیر مستقیم قیمت ارز بر بازار افزود: با اینکه بخش عمده بازار که شامل گوشی‌های زیر ۶۰۰ دلار است با ارز نیمایی وارد می‌شود، اما توان خرید بیشتر متقاضیان، اجازه همراهی با بازار را نمی‌دهد و مردم جز در شرایط اجبار، خرید نمی‌کنند.

با این حال، ابراهیم درستی آینده بازار را روشن پیش‌بینی کرد. او ابراز امیدواری کرد که با گشایش در مذاکرات و از بین رفتن تحریم‌های اقتصادی، وضعیت اقتصادی مردم بهتر شود و رکود کنونی در بازار موبایل نیز از بین برود.

به‌گفته وی عمده فروش بازار هم‌اکنون متعلق به گوشی‌های زیر سقف ۸ تا ۹ میلیون تومان است. با این حال گردش مالی گوشی‌های پرچمدار و بالای ۲۰ میلیون تومان از تمامی برندها با اینکه سهم ۲۵ درصدی از فروش دارند. با کل گردش مالی گوشی‌های اقتصادی برابری ‌می‌کند.

اردیبهشت ماه، توقف ثبت سفارش گوشی‌های برند آیفون، قیمت این نوع گوشی را در بازار با شوک مواجه کرد. این مسئله، قیمت دیگر برندها را نیز تحت‌تأثیر قرار داد. صعود قیمت آخرین مدل‌های آیفون به بالای ۶۰ میلیون تومان گرچه بیش از دو سه هفته دوام نداشت، اما قیمت‌ها هرگز به آنچه پیش از شوک بود، برنگشت.

یکی از فروشندگان موبایل و تبلت با اشاره به تبعات این شوک گفت: بعد از افزایش قیمت آیفون ناشی از محدودیت واردات، قیمت گوشی‌های سامسونگ هم با رشد قیمت دلار بالا رفت. اما در یک ماه اخیر به ‌دلیل نبود تقاضا قیمت‌ها تا حدودی کاهش یافت.

غنی‌زاده با اشاره به رکود بازار افزود: با وجود کاهش قیمت همچنان متقاضی و خریدار در بازار زیاد نیست. جز مدل‌های پایین سامسونگ که مشتریان خودش را دارد. دیگر گوشی‌ها بازار چندان خوبی ندارند.

وی رنج قیمت گوشی‌های پرفروش را بین ۴ تا ۸ میلیون تومان ذکر کرد و گفت: گوشی‌های بالای این رنج قیمت از تمامی برندها فروش خوبی ندارند.

غنی‌زاده بازار گوشی‌های برند آیفون را به‌طور خاص بسیار ضعیف توصیف کرد. او افزود: بعد از شوک قیمتی اردیبهشت ماه، قیمت گوشی‌های آیفون ۱۵میلیون تومان بالا رفت. درحالی‌که میزان کاهش قیمت آن تنها ۳ تا نهایتا ۵ میلیون تومان بوده است. به همین دلیل افراد بسیار کمی می‌توانند این گوشی را به‌ویژه در مدل‌های به‌روز تهیه کنند.

وی قیمت گوشی‌های آیفون را به مرور در حال کاهش دانست و افزود: افت قیمت دلار در روزهای اخیر به این کاهش کمک کرده. اما این ریزش قیمت هم در نهایت حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزارتومان است و نه بیشتر.

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد. بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا