اقتصادی

هر متر مسکن، ۳۹٫۴ میلیون تومان/ قیمت خانه ۵۰ متری معادل ۳۰ سال حقوق کارگران!

متوسط قیمت یک متر واحد مسکونی در تهران ماه به ۳۹٫۴ میلیون تومان رسید. عددی که می‌گوید متوسط قیمت مسکن در خرداد ۱۴۰۱ نسبت به خرداد ۱۴۰۰ حدود ۳۲ درصد افزایش یافته است.

به گزارش روند بازار به نقل از تجارت‌نیوز، بانک مرکزی آمار معاملات و قیمت مسکن خرداد ماه را منتشر کرد. گزارشی که می‌گوید قیمت مسکن روند صعودی دارد و بازار از حالت خواب زمستانی بیدار شده و معاملات افزایش یافته است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، در خرداد متوسط قیمت خرید و فروش یک متر واحد مسکونی در تهران ۳۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است که نسبت به ماه قبل ۸٫۴ درصد بیشتر شده است.

این رقم نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل ۳۲٫۸ درصد افزایش داشته که در مقایسه با رشد نقطه به نقطه خردادماه سال ۱۴۰۰ (معادل ۵۶٫۶ درصد) کمتر بوده و مبین کند شدن آهنگ رشد نقطه به نقطه قیمت مسکن در خردادماه ۱۴۰۱ است.

تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران در خرداد سال ۱۴۰۱ به حدود ۱۳٫۹ هزار واحد مسکونی رسید که قیمت آن نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به‌ترتیب افزایش ۳۲٫۳ و ۱۷۱٫۹ درصدی را نشان می‌دهد.

۳۰ سال زمان برای خرید خانه

بر اساس گزارش جدید بانک مرکزی متوسط قیمت یک واحد مسکونی ۵۰ متری در تهران به حدود دو میلیارد تومان می‌رسد. این یعنی اگر فردی بخواهد یک خانه ۵۰ متری در منطقه متوسط تهران بخرد باید حدود دو میلیارد تومان هزینه کند. نکته جالب این است که این رقم، معادل ۳۰ سال حقوق کارگران است. یعنی با فرض اینکه قیمت مسکن و حقوق کارگران هیچ تغییری نکند، ۳۰ سال زمان می‌برد که یک کارگر بتواند یک سرپناه حداقلی بخرد.

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد. بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا