اجتماعی

مهلت ثبت نام دریافت وام کرونایی تا پایان شهریور تمدید شد

معاون اقتصادی رئیس جمهور آخرین تصمیمات اخذ شده در خصوص تهیه بسته جامع و نحوه حمایت از بنگاه‌های اقتصادی آسیب دیده از شرایط کرونا برای سال ۱۴۰۰ در کارگروه اقتصادی کرونا را اعلام کرد.

به گزارش روند بازار به نقل از نهاد ریاست جمهوری، محمد نهاوندیان روز سه شنبه پس از جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: به رغم همه محدودیت‌هایی که در سال ۹۹ داشتیم برای کسب و کارهای بشدت آسیب دیده از کرونا و خانوارها، نسبت به حدود ۷۷ هزار میلیارد تومان به صورت مستقیم و در قالب ارائه تسهیلات اقدام شد. معاون اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به ارزیابی‌های انجام شده در ۲ ماه گذشته از میزان تحقق تصمیمات، از طراحی بسته جامع حمایت‌های اقتصادی کرونا برای سال ۱۴۰۰ در کارگروه اقتصادی کرونا خبر داد و افزود:

در جلسه قبلی ستاد ملی کرونا، مصوب شد مواردی که تمدید یا تجدید مصوبات قبل است، با تشخیص ستاد اقتصادی اعلام شود.

نهاوندیان اعلام کرد: مهلت اوراق مالیاتی، هم در اعتراض به اوراق و هم در اجرای احکام، ۲ ماه تمدید شد، لذا کسب و کارها فرصت خواهند داشت از این مهلت ۲ ماهه استفاده کنند از طرف دیگر بدهی مالیاتی مشاغل و کسب و کارهای آسیب‌دیده از کرونا، نیز تا پایان شهریور بدون محاسبه جریمه دیرکرد، تمدید شد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: کلیه عملیات اجرایی هم تا پایان شهریورماه متوقف می‌شود تا فشار به بنگاه‌ها و کسب و کارها وارد نشود و همچنین به سازمان امور مالیاتی اجازه داده شد که این جرایم را مورد بخشودگی قرار دهد که فکر می‌کنیم این اقدامات برای ۱۴ رسته کمکی را فراهم کند.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه حمایت‌های بانکی یک مشکل این بود که بعضی از کسب و کارها که سال گذشته درآمد زیادی نداشتند، تسهیلاتی گرفتند و حالا موعد پرداخت اقساط رسیده و این در حالی است که هنوز کسب و کارشان رونق نگرفته است لذا تصمیم گرفته شد که اقساط‌شان ۴ ماه عقب بیفتد. یعنی ۴ ماه اول سال ۱۴۰۰ می‌توانند این اقساط را بگذارند برای پایان دوره تسهیلات و امیدواریم از مرداد به بعد با گسترش واکسیناسیون از این شرایط خارج شویم.

نهاوندیان با اشاره به تصمیم اتخاذ شده در خصوص چک‌های برگشتی گفت: در رابطه با چک‌های برگشتی تصمیم گرفته شد تا پایان تیرماه، یک ماه مهلت برای پرداخت چک‌های برگشتی داشته باشند و در این مدت اجراییه صادر نمی‌شود، آن مشکلاتی که برای چک‌های برگشتی است محدودیت‌های خدمات بانکی متوقف خواهد بود.

معاون اقتصادی رئیس جمهور همچنین درباره تسهیلات کرونایی نیز اظهار داشت: در سال ۱۳۹۹ مهلت‌هایی برای ثبت‌نام و پرداخت اختصاص داده شد. برای سال ۱۴۰۰ هم تا پایان شهریور ۱۴۰۰ مهلت ثبت‌نام تمدید می‌شود لذا به همه کسب و کارها در رسته‌های ۱۴ گانه توصیه می‌کنم تا شهریور ماه به بانک خود مراجعه کنند و بانک‌ها هم تا پایان آبان‌ماه موظف هستند این تسهیلات را بپردازند.

نهاوندیان افزود: بخصوص ۴ رسته گردشگری، فرهنگ و هنر، ورزش و جوانان و همچنین حمل و نقل ریلی و هوایی آسیب بسیار شدیدی دیده‌اند که مهلت‌های ثبت نام تا شهریور تمدید شده است. برای اقساط تسهیلات کرونایی نیز در این ۴ گروه تا پایان شهریور مهلت داده شد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: چندین رسته نیز پس از بررسی به موارد مذکور اضافه شد که از جمله می‌توان از در مهد کودک‌ها، تالارها، پارک‌های آبی و شهربازی‌ها، نام برد که می‌توانند از همه امهال‌ها و تسهیل‌ها استفاده کنند.

نهاوندیان در ادامه به حمایت‌های بیمه‌ای اشاره کرد و گفت: مشاغل به شدت آسیب دیده می‌توانند حق بیمه سهم کارفرمایی اردیبهشت و خرداد را ۲ ماه دیرتر بدهند. همچنین بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا شرکت‌هایی که خدمات عمومی ارائه می‌دهند، برق و گاز آنها نباید قطع شود تا فرصتی داشته باشند که وقتی کاسبی‌شان راه افتاد، قبض‌هایشان را بپردازند. مجوزهایی هم که داشتند تا پایان خردادماه بدون مراجعه تمدید می‌شود. همچنین اتحادیه‌ها و اتاق‌هایی که مهلت‌شان به پایان رسیده و باید تجدید انتخابات می‌کردند احکام اینها تا پایان شهریور تمدید شده که ان‌شاء الله شرایط به وضعیت عادی برگردد.

وی اضافه کرد: چند مصوبه جدید هم پیشنهاد شده که در ستاد ملی کرونا مطرح خواهد شد، به طور خاص بخش مسکن هم در تسهیلات ودیعه و هم در تمدید، ۲ مصوبه مهمی بود که در سال ۹۹ داشتیم ان‌شاء الله در جلسه آینده ستاد ملی کرونا، بحث خواهد شد و نتیجه آن را خدمت مردم عزیزمان عرض خواهیم کرد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور درباره بیمه بیکاری اظهار داشت: در سال ۹۹ حدود ۲ هزار میلیارد تومان برای مقرری بیمه بیکاری قرار داده بودیم، از جمله پیشنهادهای جدید، طرحی است که از سوی وزارت کار و تعاون برای بیمه بیکاری ارائه داده که قرار است در کارگروه اقتصادی و در ستاد ملی مقابله با کرونا مورد بررسی قرار گیرد.

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد. بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا