اقتصادی

نرخ تورم در استان‌ها اعلام شد/ سیستان و بلوچستان در صدر

بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان سیستان و بلوچستان (۶٠,۴ درصد) و کمترین آن مربوط به استان زنجان (۴١ درصد) است.

به گزارش روند بازار به نقل از ایسنا، مرکز آمار ایران در گزارش امروز خود با عنوان شاخص قیمت مصرف کننده به تفکیک استان، نرخ تورم ماهانه، نقطه به نقطه و سالانه در استان‌های مختلف را در سه بخش کل خانوارها، خانوار شهری و روستایی بررسی کرده است.

بر این اساس، در آبان ماه امسال شاخص کل قیمت مصرف‌کننده برای خانوارهای کشور (١٠٠=١٣٩۵) به عدد ۵۵٢,۴ رسید که نسبت به ماه قبل ٢.١ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان‌ سیستان و بلوچستان با ٣.٧ درصد و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان خراسان جنوبی با ١.٢ درصد است.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور ۴٨,١ درصد است.

بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان‌سیستان و بلوچستان (۶٠.۴ درصد) و کمترین آن مربوط به استان زنجان (۴١.٠ درصد) است.

نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به آبان ماه سال جاری برای خانوارهای کشور به عدد ۴۴,٠ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماهه مربوط به استان لرستان (۴٨.٩ درصد) و کمترین آن مربوط به استان‌ خوزستان (٣٩.٣ درصد) است.

خانوارهای شهری

در ماهی که گذشت عدد شاخص کل برای خانوارهای شهری (١٠٠=١٣٩۵) به ۵۴٣,٢ رسید که نسبت به ماه قبل ٢.١ درصد افزایش نشان می­‌دهد.

در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای شهری مربوط به استان سیستان و بلوچستان با ٣.٠ درصد و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان‌های بوشهر و خراسان جنوبی با ١.٣ درصد است.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای شهری کشور ۴٧,٣ درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری مربوط به استان سیستان و بلوچستان (۵۵.۴ درصد) و کمترین آن مربوط به استان بوشهر (٣٩.۴ درصد) است.

نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به آبان ماه امسال برای خانوارهای شهری به عدد ۴٣,٣ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماهه مربوط به استان ایلام (۴٨.٣ درصد) و کمترین آن مربوط به استان خوزستان (٣٨.٩ درصد) است.

خانوارهای روستایی

در آبان ماه امسال عدد شاخص کل برای خانوارهای روستایی (١٠٠=١٣٩۵) به ۶٠٣,٧ رسید که نسبت به ماه قبل ٢.١ درصد افزایش داشته است.

در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای روستایی مربوط به استان‌ سیستان و بلوچستان با ۵.٠ درصد و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان­ قزوین با ٠.۴ درصد است.

درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای روستایی ۵٢,٣ درصد است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان‌ سیستان و بلوچستان (٧١.۴ درصد) و کمترین آن مربوط به استان­ گیلان (۴۴.٩درصد) است.

نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به آبان ماه سال جاری برای خانوارهای روستایی به عدد ۴٧,۴ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماهه مربوط به استان­ قزوین (۵٢.٧ درصد) و کمترین آن مربوط به استان­‌ خوزستان (۴١.۶ درصد) است.

خبرنگار: روح‌الله رضایی مقدم

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد. بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا