اجتماعی

پاداش کاهش مصرف برق برای ۸ میلیون مشترک

با همراهی مشترکان بخش خانگی، ۲۰ درصد بیش از الگو و ۸۰ درصد کمتر از آن مصرف داشته‌اند و ۷.۵ تا ۸ میلیون مشترک مشمول پاداش مدیریت مصرف می‌شود.

به گزارش روند بازار، سخنگوی صنعت برق گفت: با توجه به کاهش بی‌سابقه مصرف برق در خرداد، ۷.۵ تا ۸ میلیون مشترک مشمول پاداش مدیریت مصرف می‌شوند.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت، در میز اقتصاد امروز، مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق، شهرام حیدریان مدیرکل اقتصاد و تعرفه آبفای کشور و محمدعلی اکبری دبیر ستاد اطلاع رسانی مدیریت تقاضای برق وزارت نیرو، به بررسی میزان آب و برق مصرفی کشور، تعرفه‌های آن‌ها و راهکار گذراندن تابستان بدون قطعی آب و خاموشی پرداختند و به سوالات زیر پاسخ دادند.

آخرین آمار مصرف برق کشور چقدر بوده و برای جلوگیری از خاموشی، مشترکان خانگی و اداری چقدر صرفه جویی داشته باشند؟

‌ رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق: اوج مصرف برق، ۶۴ هزار مگاوات است که نسبت به پارسال، ۴.۷ درصد رشد را نشان می‌دهد. پارسال ۲۵ درصد مشترکان خانگی بیش از الگو و ۷۵ درصد کمتر از آن مصرف می‌کردند. آمار خرداد امسال، نشان می‌دهد که با همراهی مشترکان بخش خانگی، ۲۰ درصد بیش از الگو و ۸۰ درصد کمتر از آن مصرف داشته اند و ۷.۵ تا ۸ میلیون مشترک مشمول پاداش مدیریت مصرف می‌شود.

براساس مصوبه هیئت وزیران، برای مشترکان پرمصرف، تعرفه یارانه‌ای محاسبه نمی‌شود. دولت در حوزه مصرف، کار را از خود شروع کرد. از زمان اجرای مصوبه الزامی شدن کاهش مصرف برق ادارات، ۳۵۰ مگاوات تولید از طریق مولدهای اضطراری در ساعات اوج مصرف، صرفه جویی داشتیم.

برای دستگاه‌های اجرایی، هزار مگاوات و در مجموع بخش خانگی و دستگاه‌های اجرایی، تا ۴ هزار مگاوات صرفه جویی پیش بینی کردیم.

برای رزمایش کاهش مصرف برق چقدر صرفه جویی هدفگذاری شده است؟

‌ رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق: امروز رزمایشی با بسیج، سپاه پاسداران و وزارت کشور برگزار شد؛ سپاه می‌خواهد در بخش‌های مختلف، ۳۰ درصد مصرف را کاهش دهد و تقاضا داریم، سایر نیرو‌های مسلح هم با ما همکاری کنند. انتظار بر آن است که با حضور بسیج، در تمامی عرصه‌ها کاهش قابل توجهی در مصرف داشته باشیم.

کنتور‌های هوشمند برای چه تعداد از مشترکان نصب شده و تا چه میزان به مدیریت مصرف کمک می‌کند؟

‌ رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق: تمامی دستگاه‌های بزرگ دولتی مجهز به کنتور هوشمند هستند؛ دستگاه‌های سرمایشی ادارات که مصرفشان بالاست را از راه دور قطع می‌کنیم و تاکنون، از طریق استفاده از اینترنت اشیاء، حدود ۲۰ مگاوات صرفه جویی داشتیم.

در برنامه ریزی وزارت نیرو، اولویت با مشترکان بزرگ است که به کنتور‌های هوشمند مجهز شوند که تاکنون بیش از یک میلیون دستگاه نصب شده؛ همچنین ۶۵۰ هزار مشترک پرمصرف خانگی را مجهز به کنتور‌های هوشمند خواهیم کرد تا امکان رصد مصرف برق را داشته باشیم.

چنانچه مشترکان پرمصرف در ساعات اوج مصرف یعنی از ساعت ۱۳ تا ۱۷ دستورالعمل‌ها را رعایت نکنند، از راه دور کنترل و برق آن‌ها را قطع خواهیم‌کرد. اگر مشترکان پرمصرف هشدار‌ها را جدی نگیرند، با قبض‌های سنگینی در ماه‌های آینده روبرو می‌شوند.

چه تعداد از مشترکان آب پرمصرف هستند؟

‌ حیدریان مدیرکل اقتصاد و تعرفه آبفای کشور: هم اکنون ۵۴ درصد مشترکان آب خوش مصرف، حدود ۴۰ درصد پرمصرف و ۶ درصد بدمصرف هستند. مشترکان خوش مصرف تا الگو، پرمصرف ۲ برابر الگو و بدمصرف بیش از ۲ برابر الگو مصرف می‌کنند.

الگوی مصرف خانوار در کشور بین ۱۳ تا ۱۸ متر مکعب و به طور میانگین ۱۵ متر مکعب در نظر گرفته شده؛ هر متر مکعب برابر با هزار شیشه آب معدنی یک لیتری است و هر خانوار در طول ماه، حدود ۱۵ هزار شیشه آب معدنی یک لیتری می‌تواند مصرف داشته باشد.

مشترکان خانگی و اداری که بیش از ۲ برابر الگو آب مصرف می‌کنند، در ابتدا ۳ بار به آن‌ها پیامک داده می‌شود و چنانچه رعایت نکنند، اخطار کتبی می‌دهیم که در صورت عدم رعایت، طی ۵ روز پس از ارسال اخطار کتبی، در بازه زمانی ۵ تا ۶ ساعت، آب مصرفی آن‌ها قطع می‌شود. رصد ادامه پیدا می‌کند و اگر مصرف را اصلاح نکنند، مدت زمان قطعی روزانه آن‌ها را افزایش می‌دهیم.

آیا تعرفه آب نسبت به پارسال تغییر داشته است؟

‌ حیدریان مدیرکل اقتصاد و تعرفه آبفای کشور: از سال ۹۷ ساختار تعرفه‌ها برمبنای مشترکان خوش مصرف و بد مصرف طبقه بندی شد؛ اگر مشترکی الگوی مصرف را رعایت کند، تعرفه اش نسبت به پارسال تغییری نخواهد داشت، اما اگر یک متر‌مکعب هم از الگوی مصرف بالاتر بیاید، همان یک متر با تعرفه جدید محاسبه می‌شود و قیمت مصرف زیر الگو، ثابت است. مشترکان پر مصرف هم با تعرفه کاملا متفاوت نسبت به پارسال روبرو می‌شوند.

شرایط تامین آب و برق کشور چگونه است؟

‌ اکبری دبیر ستاد اطلاع رسانی مدیریت تقاضای برق وزارت نیرو: در فصل گرم سال ساعات پیک مصرف ۱۲ تا ۱۸ و همچنین ۱۹ تا ۲۳ است که در این ساعات به افراد توصیه می‌شود از کاربرد وسایل پرمصرف غیرضرور پرهیز کنند. میزان مصرف بالای برق در فصل گرم سال، ابتدا شامل کولر و سپس یخچال و فریزر، روشنایی، صوتی و تصویری و سایر لوازم برقی است.

۸۷ درصد برق در نیروگاه‌های حرارتی و ۱۳ درصد در نیروگاه‌های آبی و تجدید پذیر کشور تولید می‌شود. ۵۰ درصد برق تولید شده کشور را مشترکان خوش مصرف و ۵۰ درصد دیگر را مشترکان پرمصرف، استفاده می‌کنند. ۲۵ درصد مشترکان بدمصرف و ۵ درصد آن‌ها، بسیار پرمصرف هستند.

پارسال وضعیت ذخایر آب ۲۷.۳۰ میلیارد متر مکعب و امسال ۲۵.۹۳ میلیارد متر مکعب است که این امر کاهش ۵ درصدی ذخایر نسبت به مدت مشابه را نشان می‌دهد.

سالانه ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون متر مکعب آب مصرف می‌شود که استان تهران ۱۸ درصد آب تولید شده یعنی رقمی معادل یک‌میلیارد و ۶۵۰ میلیون متر مکعب را به خود اختصاص می‌دهد.

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد. بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا