اجتماعیاقتصادی

پرداخت وام ۵ میلیونی به آسیب دیدگان کرونا

رئیس بنیاد مستضعفان، از پرداخت وام به اقشار آسیب دیده از کرونا از هفته جاری خبر داد و گفت: سقف این وام ۵ میلیون تومان است.

به گزارش روند بازار به نقل از خبرنگار مهر، پرویز فتاح، روز یکشنبه در نشست خبری به اقدامات بنیاد مستضعفان در مقابله با ویروس کرونا اشاره و اظهار داشت: از بدو شروع کرونا از اول اسفند بنیاد مستضعفان همکاری‌های لازم را با دولت و وزارت بهداشت آغاز کرد و اقدامات ما از آن زمان آغاز شد و تا کنون بعد از دو ماه اقدامات بدون وقفه ادامه دارد.

وی افزود: همه اقدامات ما با هماهنگی‌های دولت و وزارت بهداشت است و در جلسه‌ای که با معاون اول رئیس جمهور داشتیم و وزیر رفاه نیز حضور داشت، هماهنگی‌های لازم صورت گرفت و طی دو مرحله گزارش عملکرد به رئیس جمهور اعلام شد.

فتاح تصریح کرد: هر روز با استانداران در ارتباط هستیم و با رئیس بهزیستی و شهرداری تهران هماهنگ هستیم و اقدامات موازی و غیر هم جهت انجام می‌شود.

رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به اینکه بنیاد مستضعفان با تمام امکاناتی که دارد از املاک تا نقدینگی آماده ارائه خدمات برای مقابله با شیوع کرونا است و تا پایان کرونا و این بحران در کنار مسئولین و نظام خواهیم بود.

وی افزود: در ابتدا اجاره‌های تمام املاک تجاری فروردین و اسفند را بخشیدیم و در حال حاضر نیز اعلام می‌کنیم تمامی ادارات املاک تجاری اردیبهشت ماه نیز بخشیده می‌شود.

فتاح به توزیع وام قرض‌الحسنه به نیازمندان و آسیب دیدگان ناشی از کرونا اشاره کرد و گفت: با همکاری بانک سینا و صندوق امداد ولایت ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اختصاص وام در نظر گرفته‌ایم که سقف وام ۵ میلیون تومان است که البته در برخی از موارد تا ۱۰ میلیون تومان نیز پرداخت می‌شود.

وی توضیح داد: پرداخت این وام ۲۴ ماهه و بازپرداخت آن ۴ درصد است که البته صندوق امداد ولایت اعلام کرده که بازپرداخت آن از طریق این بانک صفر خواهد بود.

به گفته رئیس بنیاد مستضعفان، عملیات اجرایی این وام از هفته آینده شروع می‌شود. تاکنون ۱۶۰ میلیارد تومان به کمیته امداد و ۴۶ میلیارد تومان به بهزیستی پرداخت کردیم و همچنین ۵ میلیارد تومان به صورت جداگانه برای کودکان کار اختصاص داده‌ایم.

فتاح گفت: ۱۳ میلیارد تومان طی سه مرحله به صورت کارت هدیه در اختیار شهرداری تهران قرار گرفته تا میان کارکنان پسماند، بهشت زهرا، دست فروشان و زنان سرپرست خانوار پرداخت شود.

رئیس بنیاد مستضعفان در خصوص ارائه کارت هدیه به زندانیان گفت: بر اساس تعامل با رئیس قوه قضائیه و سازمان امور زندان‌ها، کارت هدیه به ۳۸ هزار زندانی نیازمند با اعتبار ۲۰ میلیارد تومان از هفته گذشته توزیع شده و در حال اجراست.

وی همچنین برای کولبران سه استان آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه نیز با تقاضای استاندارهای آنها ۲۵ میلیارد تومان اختصاص داده شده است و با توجه به تقاضای استاندار سیستان، اعتباری را نیز برای افرادی که فاقد شناسنامه بودند و همچنین نیازمندان و مهاجران خارجی که پشت مرز گرفتار شده بودند، اختصاص دادیم.

فتاح گفت: برای ملوانان در استان‌های هرمزگان و بوشهر یک میلیون تومان کارت هدیه پرداخت شد که مسئولیت پرداخت آن برعهده استانداران است. همچنین برای ساکنان جزایر هرمز، لارک و هنگام ۵۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شد.

وی در پاسخ به واگذاری شرکت‌های تحت پوشش بنیاد در بورس نیز گفت: در حال حاضر ۳۲ شرکت ما به بورس رفته و در حال عرضه این شرکت‌ها هستیم.

فتاح در خصوص پرداخت وام و کمک به اهالی رسانه‌ای که به دلیل شیوع کرونا بیکار شده‌اند نیز گفت: شأن اهالی رسانه آنقدر بالاست که ما جسارت نمی‌کنیم اما اگر وزارت ارشاد با ما وارد تعامل شود، آمادگی پرداخت وام و هر گونه کمکی را داریم.

وی همچنین از تجهیز برخی از اماکن برای اقامت پرستاران و پزشکان خبر داد و گفت: ما آمادگی این کار را داریم و در ستاد کرونا نیز این موضوع را به آقای نمکی و زالی اعلام کرده‌ایم که هر کجا نیاز باشد می‌توانیم آن اماکن را تجهیز کنیم.

فتاح گفت: در حال حاضر هشت مکان را تجهیز کرده‌ایم و تمامی هزینه‌ها، نیرو، غذا و…، با ما است و حتی یک هتل بنیاد مستضعفان نیز آماده کرده‌ایم که در حال حاضر نیز دانشجویانی که از ایتالیا به تهران آمده‌اند، در این مکان حضور دارند.

وی در پاسخ به اینکه ارزش بسته حمایتی بنیاد مستضعفان در این دو ماه چقدر بوده است، افزود: به دلیل اینکه بحران هنوز تمام نشده، ارزش دقیق را هنوز برآورد نکرده‌ایم و در مجموع ۱۰۰ هزار پُرس در اماکن غذا توزیع کرده‌ایم.

فتاح در خصوص برنامه‌های بنیاد برای دوران پساکرونا، گفت: با مصوبه هیئت امنا دو برنامه داریم که یک برنامه مربوط به دوران کرونا است و در حال حاضر آنها را اجرایی می‌کنیم و کاملاً همراه دولت هستیم و با این روندی که بیماری دارد و در حال نزول است، بخشی از کار تا پایان کرونا است.

وی ادامه داد: در عین حال همزمان برنامه‌های بنیاد را نیز انجام می‌دهیم، به طوری که کارخانجات ما در حال فعالیت هستند و برنامه‌های آنها در زمان کرونا متوقف نشده است.

رئیس بنیاد مستضعفان در خصوص برنامه‌هایی برای جهش تولید گفت: در این مورد نیز برنامه‌هایی داریم که به زودی آنها را اعلام خواهیم کرد.

وی به برنامه‌های ماه رمضان نیز اشاره کرد و اظهار داشت: پس از تأکید مقام معظم رهبری امسال برنامه‌های ما در سطح ملی هماهنگ شده و بسیار وزین و سنگین است که آن را نیز به زودی اعلام خواهیم کرد.

فتاح درباره مشکلات تحصیلی دانش آموزان در مناطق محروم گفت: ما متولی آموزش و پرورش نیستیم. آموزش و پرورش تقاضایی از ما در این زمینه نکرده است. اگر جزئیات برای کمک معلوم باشد می‌تواند کمک کننده باشد. البته از طریق بنیاد علوی در مناطق محروم حضور داریم و اقداماتی در حال انجام است واگر کمکی از ما بربیاید مضایقه نخواهیم کرد.

رئیس بنیاد مستضعفان گفت: همچنین هفت میلیارد تومانی در سه نوبت به آسیب دیدگان ناسی از کرونا در استان قم پرداخت شد و برای خیریه‌هایی چون کهریزک که اعلام نگرانی کرده بودند نیز در حد توان پرداخت‌هایی داشته‌ایم. ۲۴ دستگاه آمبولانس خریداری شده که هرکدام با سه راننده به صورت سه شیفت فعالیت می‌کنند.

خبرنگار: مهناز قربانی مقانکی

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد. بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا