اقتصادی

کدام خودرو روسی به بازار ایران می‌آید؟

طبق توافقات انجام شده قرار است ایران و روسیه در حوزه‌های متعدد صنعت خودرو با یکدیگر همکاری کنند. تبادل قطعات، تولید مشترک خودرو و عرضه خودروهای روسی به کشورمان از جمله اقداماتی مورد انتظار این توافق است.

به گزارش روند بازار، ایران و روسیه چندی پیش در یک نشست دوستانه، بر سر حوزه‌های متعددی از جمله صنعت خودرو به اتفاق‌نظر رسیدند. قرار است این دو کشور صنایع خود را با همکاری یکدیگر بهبود بخشند.

تبادل قطعات و تولید مشترک خودرو و همین‌طور عرضه خودروهای روسی در بازار ایران از پیامدهای این همکاری به‌شمار می‌آید.

دیجیاتو گزارش داد، همکاری با روسیه در سایه سنگین تحریم‌ها علیه دو کشور، انتخابی از روی ناچاری است. البته ایران با تولید قطعات و صادرات آن‌ها به روسیه می‌تواند قدرت و توانمندی خود را به کشورهای همسایه نشان دهد.

مزایای دیگری نیز در این همکاری وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به تولید محصولات مشترک اشاره کرد. روسیه همچنین قصد دارد برای کمک به شریک قدیمی خود، خودروهای متعددی را وارد بازار ایران کند. ولی کدام خودروهای روسی در بازار ایران عرضه می‌شوند؟

از کیفیت خودرو‌های روسی چه خبر؟

محتمل‌ترین خودروهای روسی در بازار ایران به برند Lada تعلق دارد (به ویژه مدل لارگوس). لادا محصول شرکت اوتوواز است که زمانی زیرمجموعه رنوی فرانسوی بود. رنو مدت‌ها پیش به سبب شروع جنگ، همکاری خود را با روسیه قطع کرد و از خاک این کشور خارج شد.

با این حال، بخشی از تکنولوژی رنو هنوز هم در اختیار اوتوواز بوده و از طرف دیگر پلتفرم‌های ال ۹۰ (یا همان تندر ۹۰) و ساندرو زیر دست مهندسان ایرانی است.

بنابراین می‌توان انتظار داشت این دو خودروی محبوب و پرطرفدار در آینده به‌عنوان محصولات مشترک بین ایران و روسیه ساخته و روانه بازار دو کشور شوند.

همکاری ایران و روسیه می‌تواند تاثیر مثبتی در بازار ایران داشته باشد. لااقل حضور خودروهای شیک ولی پرحاشیه چینی کم‌رنگ‌تر می‌شود.

البته اوتوواز نیز سابقه خوبی در ساخت خودروی باکیفیت ندارد و از این لحاظ بهتر است روی ارزیابی‌های فنی متخصصان ایرانی حساب باز کنیم!

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد. بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا