اجتماعی

کرونا دوباره اوج می‌گیرد؟/ احتمال غلبه واریانت‌های BA۴ و BA۵

دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا گفته است آمار افزایشی مبتلایان و تعداد افراد بستری شده بر اثر کرونا در کشور نگران کننده است و بهتر است نشانه‌ها را جدی بگیریم.

به گزارش روند بازار، دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا با اشاره به روند افزایشی کرونا در کشور طی روزهای اخیر، گفت: دور از انتظار نیست که واریانت BA۴ و BA۵ به زودی در کشورمان غالب شود.

به نقل از ایسنا، مسعود یونسیان با اشاره به گزارش اخیر وزارت بهداشت مبنی بر افزایش سه برابری بستری و سرپایی کرونا در روزهای اخیر، گفت: احتمال اینکه این افزایش‌ها را طی هفته آینده هم ببینیم، کم نیست.

افزایش موارد ابتلا به کرونا با ۲ واریانت واکسن‌گریزتر در دنیا

یونسیان افزود: یک واقعیت این است که علی‌رغم اینکه ساب‌واریانت BA۲ اُمیکرون و زیرمجموعه‌های آن در دنیا غالب بوده است، اکنون چندین هفته متوالی است که BA۴ و BA۵ که از قاره آفریقا شروع شده است، بعد به آمریکا و سایر نقاط دنیا رفت، رو به افزایش می‌گذارد.

البته شاید هنوز غالب نشده و همچنان غلبه با BA۲ است. بنابراین در حال حاضر سهم تعداد موارد BA۴ و BA۵ در دنیا افزایش یافته است. هر دو این‌ واریانتی‌ها نیز نسبتا واکسن‌گریزی بیشتری دارند.

روند افزایشی کرونا در همسایگی ایران

یونسیان ادامه داد: در بین کشورهای همسایه کویت، عربستان، امارات، عراق، بحرین و ترکیه طی چند هفته اخیر افزایش موارد ابتلا به کرونا را داشته‌اند.

البته آمار و گزارشی مبنی بر اینکه چه واریانت یا ساب‌واریانتی در این کشورهاست اعلام نشده است.

می‌توان نتیجه‌ گرفت که با توسعه دو واریانت BA۴ و BA۵ در آمریکا و اروپا که به‌طور دقیق گزارش شده است، کشور ما هم احتمالا از این قاعده مستثنی نباشد.

افزایش محسوس موارد کرونا در کشور


وی گفت: البته ممکن هست این احتمال در کشور رخ ندهد اما به هر حال ما باید دوراندیشی خودمان را داشته باشیم.

یونسیان با بیان اینکه فعلا نمی‌توان دلیل مشخصی را برای این افزایش بیان کرد، گفت: اگر با سایر کشورهای دنیا مشابهت‌یابی کنیم، دور از انتظار نیست که این افزایش را به افزایش سهم BA۴ و BA۵ منتسب کنیم. دور از انتظار نیست که واریانت BA۴ و BA۵ به زودی در کشورمان غالب شود.

دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا درباره احتمال بروز پیک جدید کرونا در کشور به دنبال این روند افزایشی، گفت: در نقاط دیگر دنیا که وضعیت مشابه ما را داشتند، یک قله‌ای با ارتفاع یک‌پنجم تا یک‌ششم نسبت به قله اصلی اُمیکرون را تجربه کرده‌اند.

یعنی اگر در قله اُمیکرون‌مان به ابتلای روزانه ۲۰ هزار نفر رسیدیم، حالا اینکه اعداد ابتلایمان روزانه چهار رقمی شود، دور از انتظار نیست و دو رقمی شدن مرگ‌ها هم دور از انتظار نیست و احتمال آن وجود دارد.

توصیه‌هایی برای رعایت پروتکل‌ها در شرایط فعلی

یونسیان گفت: توصیه‌ها همان توصیه‌های قبلی هستند. همچنان باید در فضاهای بسته به‌ویژه فضایی که تهویه ندارد، ماسک استفاده کنیم. در جایی که تجمعاتی وجود دارد و افراد باهم تماس دارند، باید حتما ماسک بزنند.

در عین حال اگر بتوان کاری کرد که افرادی که واکسن کرونا را تزریق نکرده‌اند، از حضور در اجتماعات، جاهای سربسته و … محروم شوند، بسیار کمک‌کننده است. زیرا این افراد هم خودشان را به مخاطره می‌اندازند هم جامعه را.

تزریق دز بوستر

وی درباره ضرورت تزریق واکسن‌های بوستر در شرایط فعلی، گفت: باید توجه کرد که ایده‌آل ما این است که اگر قرار است واکسن بوستری تزریق کنیم، بوستری تزریق کنیم که به ویروس جدید مرتبط باشد. اگر این را نداشته باشیم، می‌توان از همان واکسن‌های موجود استفاده کرد.

با این حال برای تزریق دز بوستر باید گروهی را انتخاب کنیم که بیشتر در معرض خطر هستند. یعنی افرادی که واکسن نزدند یا فقط یک دز واکسن تزریق کردند. افراد با سن بالا یا افراد دارای نقص ایمنی.

افرادی که سن بالا ندارند، بیماری ندارند و سه دز واکسن تزریق کرده، حتی اگر سطح آنتی‌بادی‌شان هم کاهش یابد، به نظر می‌رسد که سلول‌های خاطره‌ای دارند که بر اساس آن بدن می‌تواند واکنش نشان داده و ایمنی را ایجاد کند.

به گفته یونسیان زمان‌های متفاوتی برای تزریق دز بوستر مطرح می‌شود که عمدتا بین سه ماه تا شش ماه بعد از دز قبلی را توصیه می‌کنند.

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد. بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا