اقتصادی

۱۴۰ کارتن خواب با کارت بازرگانی فرش صادر کردند!

صادرات فرش دستباف با کارت اجاره‌ای! رونق گرفته است. این خبری است که عضو هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف اعلام کرده و می‌گوید: رفتار نادرست بانک مرکزی با صادرکنندگان، باعث رونق قاچاق فرش از کشور شده است.

به گزارش روند بازار به نقل از تجارت‌نیوز، سال گذشته بانک مرکزی بابت صادرات و عدم بازگشت ارز به کشور از یک لیست ۲۵۰ نفره شکایت کرد. فهرستی که گفته شد با اسناد هویتی تعدادی کارتن خواب اقدام به پولشویی کرده بودند.

در همین زمینه عضو هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف گفت: گویا از میان این ۲۵۰ نفر ۱۴۰ نفر آنها فرش دستباف صادر کردند و ارزها را به کشور باز نگرداندند!

مرتضی میری گفت: سال گذشته بابت تعهدات ارزی به سران قوا نامه نوشتیم و رئیس جمهور به رئیس بانک مرکزی نامه نوشت تا برای صنعت فرش تسهیلاتی قائل شوند اما عبدالناصر همتی اعلام کرد از لیست ۲۵۰ نفره‌ای که ارز را به کشور بازنگرداندند ۱۴۰ نفر آنها فرش صادر کرده‌اند که ارز حاصل از صادرات آنها هنوز به کشور بازنگشته است. از این‌رو تسهیلاتی برای صنعت فرش قائل نشدند!

او توضیح داد: برای حل مشکل با نمایندگان بخش خصوصی مشورت کردیم و به دولت پیشنهاد دادیم از این پس تسهیلات دولتی در اختیار اعضای انجمن صادرکنندگان که اهلیت دارند، قرار گیرد تا این تشکل پاسخگوی رفتار اعضای خود باشد که هنوز پاسخی دریافت نکردیم.

آمارهای گمرک واقعی نیست

عضو هیات مدیره تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف معتقد است که آمارهای صادراتی صنعت فرش واقعی نیست؛ چرا که نرخ پایه صادراتی گاهی کم یا زیاد می‌شود و برخی اوقات فاکتورها با نرخ پایه صادراتی همخوانی ندارد اما به هر حال داده‌های بیرون آمده عدد رسمی هست که باید به آن اتکا کرد.

به گفته میری، بانک مرکزی در مقطعی کارت بازرگانی صادرکنندگان را تعلیق کرد، این در حالی است که صادرکننده نسبت به مشتریان خود در بازارهای جهانی تعهد داشته است. بنابراین از نظر او افزایش قاچاق یا صادرات فرش با کارت‌های اجاره‌ای ناشی از رفتارهای نادرست بانک مرکزی است.

عضو هیات مدیره صادرکنندگان فرش دستباف نسبت به وضعیت صادرات فرش در سال ۱۴۰۰ ابراز امیدواری کرد و گفت: امسال با تشکیل ستاد راهبری فرش ایران که متشکل از نمایندگان بخش‌خصوصی و دولتی است فضای خوبی برای توسعه فعالیت‌ها ایجاد می‌شود. از سوی دیگر با صدور دستور العمل جدید تعهدات ارزی تکلیف فعالان اقتصادی مشخص شده و به نظر می‌رسد امسال شرایط بهتری پیش‌رو است.

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد.بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا