گردشگری

دریاچه ارومیه آرام آرام به زندگی باز می‌گردد

گری لوییس هماهنگ‌کننده سازمان ملل متحد در ایران طی یادداشتی که به‌مناسبت روزجهانی آب برای مهر ارسال کرده به مشاهدات و تجربیاتش از فرایند احیای دریاچه ارومیه پرداخته‌است.
به گزارش پایگاه خبری اخبار خوب به نقل از مهر گری لوییس هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل متحد و نماینده دفتر توسعه ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز جهانی آب یادداشتی برای خبرنگار مهر ارسال کرده است.

او در این یادداشت که آن را «دریاچه ارومیه آرام آرام به زندگی باز می‌گردد» عنوان نهاده، به مشاهدات و تجربیاتش از فرایند احیای دریاچه ارومیه پرداخته است.

متن کامل این یادداشت را در ادامه بخوانید:

زندگی، به دریاچه نمک شمال غرب ایران که زمانی در حال خشک شدن بود، بازگشته است. این دریاچه و تلاش ها برای برای بازگرداندن چیزی که در آستانه نابود شدن بود موفقیت‌آمیز بوده است.

بعد از حدود چهار سال به جایی بازگشتم که قبلا چشم‌اندازی خشک داشت. اما این بار آب را می‌توانستم ببینم. نه به اندازه کافی، اما بسیار بیشتر از چیزی که دفعه قبل دیده بودم. دریاچه در حال احیا شدن است و دلیل اصلی این احیا نتیجه یک مشارکت موفق همگانی است که بازیگران زیادی در آن نقش داشته‌اند که برخی از آنها ایرانی و بعضی دیگر خارجی هستند.

دریاچه ارومیه زمانی بزرگترین دریاچه ایران و همچنین در زمان پرآبی، دومین دریاچه آب شور دنیا بود. اما به دلیل مداخلات فزاینده انسانی در طول ۶۰ سال گذشته، نظیر ساخت سدها بر روی رودخانه‌های تغذیه‌کننده دریاچه، جریان آب ورودی از حوضه آبریز به دریاچه نمک منحرف شده بود و به همین سادگی دریاچه خشک شد. دریاچه ارومیه به دست ما انسان‌ها در حال نابود شدن بود.

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد. بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا