روند بازار ارز کاهشی خواهد بود

روند بازار ارز کاهشی خواهد بود

زمان انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۰۵ - ۱۶:۲۷

دلار آمریکا در کانال ۲۲ هزار تومان در حال پا سفت کردن است اکثر کارشناسان، فعالان بازار و صرافان معتقدند در صورت ادامه شرایط کنونی روند بازار ارز کاهشی خواهد بود.

به گزارش روند بازار به نقل از خبرآنلاین، قیمت هر دلار آمریکا حالا در کانال ۲۲ هزار تومان در حال پا سفت کردن است اما نه تنها کارشناسان که حتی فعالان بازار و صرافان نیز معتقدند روند حاکم بر بازار در صورت ادامه شرایط کنونی روندی کاهشی خواهد بود .

بر این اساس بسیاری از کارشناسان معتقدند قیمت دلار حتی در شرایط کنونی امکان عقب رفتن از سد مقاومتی و بسیار محکم بیست هزار تومان را داراست اما قیمت واقعی دلار در بازار چقدر است؟ شماری از تحلیلگران معتقدند قیمت دلار نمی‌تواند در شرایط فعلی، حتی با افزایش نرخ ارز نیز به کمتر از بیست هزار تومان برسد و حتی عقب‌نشینی تا این مقطع نیز کوتاه‌مدت خواهد بود .

 بیشتر بخوانید:  ببینید | دلار ارزان شد قیمت اجناس پایین آمد؟

 اغلب ناظران قیمت دلار را اتفاقا بین ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان اعلام می کنند و معتقدند قیمت فعلی دلار چندان تفاوتی با نرخ واقعی آن ندارد و عقب نشینی تا محدوده بیست هزار تومان می‌تواند محتمل باشد اما نکته اساسی اینجاست که برخی صرافان از دلار ۱۵ هزار تومانی سخن می گویند و معتقدند دلار می تواند حتی روی ۱۶ هزار تومان را ببیند . استناد این دسته البته سخنان رییس جمهوری ایران است .

 حسن روحانی در بیست و چهارمین روز دی ماه گفت:امروز می دانید که منابع ارزی ما بلوکه شده و اگر منابع دراختیار بانک مرکزی قرار گیرد قیمت دلار به ۱۶ و ۱۷ هزار تومان می رسد.به گفته وی این قیمت دلار در سامانه نیما و بازار واقعی نیست و بانک مرکزی هم برای اعمال سیاست دستش بسته است.

 این نکته البته از سوی عبدالناصر همتی نیز تایید شده است . همتی البته بدون نام بردن از رقم خاصی می‌گوید قیمت‌ها در بازار واقعی نیست و پیش از این نیز بارها سرمایه‌گذاران را از حضور در بازار ارز برحذر داشته بود.

وی البته سیاست‌های اجرایی بانک مرکزی را در کاهش نرخ ارز دخیل دانسته و گفته است: اگر ارزپاشی می‌کردیم، دلار به ۵۰ هزار تومان و نرخ تورم به ۱۲۰ درصد می‌رسید. رییس کل بانک مرکزی البته به سیاسی‌ها نیز هشدار داد که بهتر است اتفاقات رخ داده را مصادره به مطلوب نکنند .

رییس کل بانک مرکزی گفته است: انتظارم از فعالین سیاسی این است، رقابتهای حزبی و جناحی خود را به تلاشهای بانک مرکزی برای بهبود شرایط اقتصاد و استفاده از فرصتهای بین المللی برای خنثی سازی و کاهش تحریم و تقویت ارزش پول ملی وصل نکنند.

قیمت دلار ۴ بهمن ۱۳۹۹ به ۲۲ هزار و 434 تومان رسید
عنوان

روند دلار چه خواهد شد؟

 در حالی که بسیاری پایان ریاست جمهوری ترامپ را عامل تغییر مناسبات بازار ارز می‌دانند، بهاءالدین حسینی هاشمی ، کارشناس اقتصادی معتقد است که بررسی مجدد اف‌ای‌تی‌اف در مجمع تشخیص مصلحت نظام شرایط را بیش از هر عنصر دیگری تحت تاثیر قرار داده است .

 این کارشناس اقتصادی معتقد است هر تغییری، حتی لغو تحریم‌ها بدون پیوستن ایران به اف‌ای‌تی‌اف و برخورداری از دسترسی به شبکه بانکی نمی‌تواند موثر باشد.

وی درباره قیمت واقعی دلار نیز معتقد است : در مجموع برخی فاکتورها مانند تورم پول داخلی، تورم پول خارجی،  تعداد سال‌هایی که تعدیل نشده، عرضه و تقاضا، حجم نقدینگی که اقتصاد را تحت تاثیر قرار می دهد را باید در نظر گرفت، که در نهایت کارشناسان قیمت ارز را زیر ۲۰ هزار تومان در نظر می گیرند که به اعتقاده بنده این عدد بین ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان خواهد بود و اگر ایران با پیوستن به اف‌ای‌تی‌اف شرایط عادی بانکی را پیدا کند و تحریم نیز در دور جدید مذاکرات رفع شود چنین اتفاقی رخ خواهد داد.

از سوی دیگر اما  اسدی‌نیا، کارشناس اقتصادی نیز در توضیح این مطلب افزود: قیمت دلار در شرایط فعلی با توجه به وضعیت اقتصادی و سیاسی ایران باید بین ۲۲ تا ۲۳ هزار تومان باشد و حتی اگر ما بتوانیم روزانه یک میلیون بشکه نفت صادر کنیم باز هم همین رقم قیمت تعادلی دلار خواهد بود.

وزیر اسبق بازرگانی، یحیی آل اسحاق اما می‌گوید: محاسبات انجام شده توسط فعالین اقتصادی، کارشناسان و بانک مرکزی نشان می‌دهد که نرخ ارز باید بین ۱۱ تا ۱۷ هزار تومان باشد. بنابراین نرخ ارز بستگی به این دارد که کدامیک از محاسبات را بپذیریم و کدام برآورد را قبول داشته باشیم.

این کارشناس اقتصادی افزود: البته باید به این نکته نیز توجه داشت که این نرخ‌ها بر اساس معادله ریاضی تعیین نشده، بلکه بر اساس محاسبات، تخمین و پیش بینی برآورد شده است و به عبارتی این نرخ یک طیف است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا نرخ ارز قابل برگشت به قیمت ۱۱ تا ۱۷ هزار تومان است، گفت: بله، حتماً قابل برگشت است، اما برگشت به این نرخ‌ها الزاماتی دارد و اولین الزام نیز عزم جدی است و این که ما این موضوع را با برخورد اقتصادی حل کنیم.

آل اسحاق بیان داشت: حدود ۴۰ میلیارد دلار و حتی بیشتر پول در خارج از کشور و در کشورهایی مانند چین، کره، عراق و امثال آنها داریم که در حال حاضر در رابطه با این پول‌ها قدرت مانور نداریم، اما اگر به جریان بیفتد، حتماً قیمت دلار به ۱۳ تا ۱۴ هزار تومان می‌رسد.

تیمور رحمانی، کارشناس اقتصادی نیز می‌گوید: کافی است که فروش نفت افزایش یابد و دسترسی به آن مهیا شود تا همانند دهه ۱۳۸۰ و با وجود تداوم رشدهای بالای نقدینگی نرخ ارز بسیار پایین‌تر از آنچه نظریه پولی پیش‌بینی می‌کند، قرار گیرد و تحت آن شرایط نرخ ارز می‌تواند پایین‌تر از ۲۰ هزار تومان قرار گیرد و مدت‌ها نیز پایین‌تر از آن دوام آورد.

همچنین سیدکمال سیدعلی ، معاون اسبق ارزی بانک مرکزی نیز معتقد است: قیمت ارز در بهترین شرایط نمی‌تواند کمتر از ۲۰ هزار تومان باشد و محدوده عقب نشینی نیز بین ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان خواهد بود.وی پیش بینی کرد با استقرار بادین بازار ارز روند کاهشی قیمت‌ها را از سربگیرد.

 به نظر می‌رسد با توجه به پراکندگی نظرات نتوان پیش‌بینی دقیقی درباره نرخ ارز در ماه‌های پیش رو داشت . خصوصا که تکلیف لایحه بودجه نیز همچنان در گیرو دار سیاسی کاری ها نامعلوم مانده است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

13 − 5 =