اقتصادی

افزایش ۳ برابری قیمت حقیقی مسکن در دو دهه اخیر

بررسی داده های میدانی در بلندمدت نشان می دهد که قیمت واقعی مسکن ۳ برابر افزایش پیدا کرده است.

به گزارش پایگاه خبری روندبازار، ۳ برابر شدن قیمت حقیقی مسکن در ۲ دهه اخیر اتفاق افتاده است.

قیمت حقیقی مسکن تهران در دو دهه اخیر سه برابر شده، آن هم در حالی که قیمت حقیقی جهانی مسکن کمتر از ۷۰ درصد رشد یافته است. قیمت حقیقی مسکن فقط در شوکهای ارزی ۴ سال اخیر ۲ برابر افزایش یافت.

دولت و بانک مرکزی به همراه بنگاهها و بانکهای خصولتی با شوکهای قیمت ارز و کامودیتی ها عامل کلیدی افزایش قیمت مسکن هستند. دولت با رهاسازی بازار و اخذ مالیاتهای ناچیز از مستغلات و املاک و همچنین معافیت مالیاتی سوداگری و سفته بازی، ایران را به بهشت ملاکان و دلالان تبدیل کرده است.

تشکیل حباب قیمت مسکن موجب شده که ۴۰ درصد مردم نه تنها قدرت خرید مسکن که حتی قدرت اجاره مسکن را هم از دست بدهند. نیمی از درآمد خانوارهای فاقد مسکن صرف اجاره خانه می شود. نرخ تورم اجاره خانه در نقاط مختلف بین ۴۰ تا ۱۰۰ درصد است، که در تاریخ ایران بی سابقه می باشد.

در سالهای آینده هزینه مسکن (و اجاره خانه و محل کار) محرک نرخ تورم بالا خواهد بود.

دولت و بانک مرکزی با افزایش دستوری قیمت دلار و کاهش دستوری نرخ بهره بانکی (نرخ حقیقی منفی) محرک روند صعودی قیمت مسکن (و به تبع آن اجاره ها) شده اند.

منبع: بااقتصاد

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد. بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا