دانش و فناوری

ثانیه‌های کبیسه حذف می‌شوند | تاثیرات جهانی چه خواهد بود؟

سازمان مسئول حفظ زمان‌سنجی جهانی اعلام کرد که دانشمندان و رهبران دولتی در نشستی در فرانسه تصمیم گرفتند تا سال ۲۰۳۵ ثانیه‌های کبیسه را حذف کنند.


به گزارش روند بازار به نقل از همشهری آنلاین، در طول ۵۰ سال گذشته، ثانیه‌های کبیسه به طور منظم به ساعت‌ها اضافه شده‌اند؛ دقیقاً مانند سال‌های کبیسه تا اختلاف بین زمان دقیق اتمی و چرخش کندتر زمین را توضیح دهد.

در حالی که بیشتر مردم متوجه ثانیه‌های کبیسه نمی‌شوند، اما می‌توانند برای تعدادی از سیستم‌ها مانند ناوبری ماهواره‌ای، نرم‌افزار، تلفن، تجارت و حتی پرواز فضایی که به یک جریان دقیق و بدون وقفه زمان بستگی دارد، مشکل‌ساز باشند.

زمان هماهنگ جهانی (UTC)، استاندارد شناخته شده جهانی که جهان بر اساس آن ساعت خود را تنظیم می‌کند، برای دفتر بین‌المللی وزن و اندازه‌گیری (BIPM) مشکلاتی را ایجاد کرده است.

۵۹ کشور عضو BIPM و سایر احزاب قطعنامه‌ای را برای توقف افزودن ثانیه‌های کبیسه تا سال ۲۰۳۵ در کنفرانس عمومی وزن‌ها و معیارها که معمولاً هر چهار سال یک بار در کاخ ورسای در غرب پاریس برگزار می‌شود، تصویب کردند.

به گفته پاتریزیا تاولا، رئیس بخش زمانی BIPM، «تصمیم تاریخی» «جریان مداوم ثانیه‌ها را بدون ناپیوستگی‌های فعلی ناشی از ثانیه‌های کبیسه نامنظم» ممکن می‌سازد.

روند بازار

پایگاه خبری روند بازار با هدف اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای ایران و جهان پس از کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خردادماه سال ۱۳۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد. بررسی روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی از اهداف راه اندازی پایگاه خبری روند بازار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا